|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Barevnou mrkev si zamilujete pro její úžasné účinky 

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a hlavně mají úžasné účinky na organismus

21. dubna 2018 13:04 / Internet
 0   1
Klasickou oranžovou mrkev zná každý. Co si takhle vypěstovat neobvyklou mrkev, která je žlutá nebo fialová? Chutnají skvěle a navíc vaše jídlo zaplaví krásnou škálou barev.

Některé věci nám připadají tak samozřejmé, že nás ani nenapadne o nich pochybovat. To, že je mrkev oranžová, mezi ně určitě patří. Věděli jste ale, že tomu tak vždy nebylo? Oranžová mrkev je vlastně vyšlechtěná. Původní mrkve byly fialové, později žluté a červené, plané mrkvousy rostoucí v jižní Evropě jsou bílé. Až patriotičtí holandští zahradníci, kteří šlechtili před 400 lety tuto plodinu, jí dali oranžovou barvu, kterou známe dodnes. A protože Holandsko je krajinou zahradníků, rozšířily se oranžové mrkve do celého světa. Časy se ale mění a barevné mrkve se derou opět do popředí.

Fialovou nebo bílou?

Barevné mrkve se začínají opět rozšiřovat a od té oranžové se liší hlavně obsahem rostlinných pigmentů. Většina těchto látek, stejně jako beta karoten, jsou antioxidanty, pomáhající kontrolovat a odstraňovat volné radikály z našeho organismu. Každá z barev má přitom skvělé ozdravné účinky na náš organismus. Barevné mrkve se od té klasické oranžové liší hlavně obsahem rostlinných pigmentů. Většina těchto látek jsou antioxidanty.

Žlutá na oči

Žluté mrkve obsahují xantofyly, barviva blízké karotenoidům. Zlepšují funkci zraku. A to tím, že zpomalují degeneraci žluté skvrny v oku. Navíc je dokázáno, že snižují riziko některých forem rakovinného bujení.

Červená na srdce

Červené mrkve osahují lycopen, což je barvivo, které najdeme také v rajčatech nebo vodním melounu. Přispívá k prevenci srdečních chorob a některých nádorů, např. nádoru prostaty.

Fialová na cévy

Fialové mrkve mají svou barvu díky anthokyanům. To jsou silné antioxidanty, nebo-li lapače volných radikálů v krvi. Brání zanášení cév a tím pomáhají v prevenci infarktu.

Sladká bílá

Bílé mrkve jsou na barviva chudší, ale na druhou stranu to, co jim chybí na barvivech, to si vynahrazují na chuti. Věřte, že pokud hledáte skutečně sladkou mrkev, pak je to tato bílá.

Jak pěstovat

Pěstitelsky se nároky barevných mrkví neliší od běžné mrkve nebo karotky. Drobný pěstitel si může koupit v jednom balení mrkvových semínek odrůdy různé barvy a snadno se zorientuje, protože semínko má stejnou barvu jako vypěstovaný kořen, tedy žlutou, fialovou nebo bílou.

Tip na závěr

Pokud semínka mrkve zasejete až v druhé půlce května, nebudete mít problém s „červivostí“ kořenů způsobenou larvami pochmurnatky. Dospělci tohoto škůdce totiž létají a kladou vajíčka nejpozději do poloviny května. A pokud chcete mít skutečně letos velkou a krásnou zeleninu, máme pro vás tip na úžasné hnojivo. Více jsme o něm psali zde.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu