|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Nábytek je potřeba po zimě očistit správnými přípravky 

Zahradní nábytek jako nový? Stačí pár jednoduchých triků

17. dubna 2018 10:32 / Internet
 0   0
Vytáhli jste po zimě ven zahradní nábytek a zjistili jste, že vypadá hrozně? Fleky od jídla a pití po letních grilovačkách, „zažraná“ špína ze vzduchu, oprýskaný lak. To vše se podepsalo na jejich vzhledu. Zadržte, pokud se jej chystáte vyhodit. Ještě se dá mnohé zachránit. Poradíme vám, jak váš zahradní nábytek oživit.    

Už jste určitě vytáhli zahradní nábytek a teď zjišťujete škody po zimě. Zlomená noha, rozklížené opěradlo, prasklý sedák. To jsou jediné důvody, proč vyhodit zahradní nábytek a pořizovat si nový. Není však nutné nábytek vyhazovat kvůli špíně, kterou lze odstranit.  

Na plast nikdy s pískem

V drtivé většině případů se lidé dopouštějí zásadní chyby v tom, že na plastový nábytek vezmou saponát, houbu a drhnou jej. Pokud i vy patříte mezi ně, brzy zjistíte, že je mnohem rychleji špinavý a jeho mytí je čím dál složitější. Je to dáno tím, že jste porušili pravidla, která platí pro péči o plast. Ten je totiž náchylný na poškrábání, proto na něj nesmíte s pískem, a to ani tekutým, stejně jako s drátěnkou. Pokud to uděláte, poškrábete ho a v narušeném povrchu se usazují nečistoty mnohem více a lépe než na novém hladkém.

Speciální čistič

Na mytí plastového nábytku je nejvhodnější použít speciální čistič na plasty. Použít můžete ty na plastové vany nebo speciální, které nesou označení UPVC Cleaner. Samozřejmě je ideální, pokud speciální čistič používáte od začátku. Pokud jste ho už drhli nečím jiným a bude poškrábaný, špínu ze spár sice vyčistíte, ale povrch neopravíte. Takže se bude dál rychleji špinit, ale vy ho snadněji umyjete.

Na dřevo olej či vosk

Nábytek z exotického teakové dřeva je velmi kvalitní, toto dřevo má nejdříve medovou barvu, ale při nedostatečné údržbě postupně šedne. Abychom tomu zabránili, je třeba před začátkem sezony nábytek napustit teakovým olejem, nechat jej trochu zavadnout a poté čistým hadříkem setřít. Tento proces je dobré několikrát za sezonu zopakovat.  Nový nábytek je již napuštěn, proto jej ihned po koupi nemusíte impregnovat. Renovovat lze i starší typy dřevěného nábytku. Tipy na to jak, jsme psali zde.

Kov vydrží

S kovem bývá obvykle nejméně práce, tedy pokud je kvalitní a ošetřený proti korozi již výrobcem. Tato ochrana ovšem funguje jen do doby, kdy vám židle upadne nebo něco spadne na ni, a barva se odštípne. Potom je třeba dát nábytku první pomoc, použít můžete jakoukoli barvu na kov, tedy tu dva v jednom, která obsahuje jak základový, tak vrchní nátěr. Pokud chcete mít jistotu, že chytnete stejný odstín jako má nábytek, raději se obraťte na výrobce. V případě většího poškození je pak nutné opatřit celý výrobek novým nástřikem.

Špinavé polstry a podsedáky

Na zašpiněné polstry a podsedáky je dobré použít speciální čističe na textil, které jsou určené k odstranění skvrn a čistění zašpiněných látkových povrchů. Tento prostředek zanechává na materiálu ochrannou vrstvu odpuzující špínu. Dále je výborné textil naimpregnovat, díky čemuž se zajistí dlouhá ochrana před vodou a špínou. Po sezoně polstrování uložte do boxů, aby se zabránilo usazování prachu a plesnivění.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu