|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Zvířata se mnohem více pohybují v trávě, proto i riziko přisátí klíštěte je vyšší 

Klíšťata už útočí! Chraňte své mazlíčky pomocí domácích repelentů

14. dubna 2018 11:04 / Shutterstock
 3   0
Ještě jste nezačali chránit své čtyřnohé mazlíčky proti klíšťatům? Je nejvyšší čas. Tito nepříjemní paraziti už „vystrkují“ své drápky. Navíc u zvířat je riziko nákazy mnohem větší než u lidí. Používejte proto repelenty. Vyrobit si je můžete i doma.

Řada veterinářů se poměrně často setkává s chovateli, kteří považují ochranu domácích mazlíčků před klíšťaty za zbytečnou. Myslí si, že stačí klíště vytáhnout a je hotovo. Přitom riziko přenosu infekce na člověka je stejně velké. A u infikovaných psů se pak mnohem hůře rozpoznávají příznaky nemoci z klíšťat než u člověka. Léčba pak bývá dlouhá a drahá. Stačí však použít vhodný repelent. Ideální je tedy úplně zabránit tomu, aby se klíště přisálo. Můžete si jej koupit nebo i vyrobit sami.

Tablety nebo spreje? 

Přípravky, které se aplikují na povrch těla, tedy obojky, spreje a spot-ony neboli pipety, většinou zůstávají pouze v srsti, kožním mazu či kůži, do zbytku těla pronikají pouze minimálně, a tudíž představují menší zátěž pro organismus. U tablet jde účinná látka přes játra, než se dostane do kůže. Zátěž na organismus zvířete je tedy přeci jen vyšší.

Domácí repelenty

Pokud dáváte přednost přírodním repelentům, máme pro vás několik tipů, jak si je vyrobit. Používat je můžete nejenom na své domácí mazlíčky, ale také na sebe a své děti.

Rozmarýnový

Nejběžnějším domácím repelentem je rozmarýnový. Jeho výroba je velmi jednoduchá. Připravte si litr vody, kterou přivedete k varu. Do ní potom vhoďte 1 sáček rozmarýnu sušeného nebo 200 g čerstvého. Hrnec odstavte. Jakmile směs vychladne, přidejte lžíci vinného bílého octa. Repelent přelijte do lahvičky s rozprašovačem a uchovávejte v ledničce.  

Mandlový

Do láhve s rozprašovačem nalijeme trochu mandlového oleje, přidáme asi 20 kapek růžového olejíčku a také hrnek vody. Láhev uzavřeme a směs dobře protřepeme. Při aplikaci se vyhněte očím, nosu a ústům.

Citrusový

Účinný repelent si můžete připravit také z citrusů. Do vařící vody dejte několik oloupaných a nakrájených citrusových plodů. Je jedno, zda zvolíte citrony, grepy, pomeranče nebo limety. Vodu takto vařte asi ještě minutu, pak plamen stáhněte na minimum a vařte zhruba další hodinu. Citrusové plody potom z vody vyjměte a směs přelijte do láhve s rozprašovačem.

Peprmintový

Klíšťata kromě kyselé vůně nesnášejí i peprmint. A příprava takového repelentu je jedna z nejjednodušších. Stačí, když dáte do dvou hrnků vody asi 20 kapek peprmintového olejíčku, směs promícháte a máte hotovo. Tento osvěžující a voňavý repelent pak použijete na odhalené části těla.

Rada na závěr

Je potřeba si uvědomit, že přírodní repelenty nemají tak dlouhou výdrž jako chemické. Proto je dobré je aplikovat zhruba každou půlhodinu, aby byl výsledek skutečně účinný. A pokud bydlíte v rodinném domku, můžete výskyt klišťat eliminovat i na své zahradě. Tipy, jak na to, jsme psali zde.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu