|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Ostatní
Hraní se slizem je obrovská zábava pro děti 

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma? Máme pro vás hned několik návodů

23. dubna 2018 12:23 / Shutterstock
 1   0
Snad všechny děti podlehly novému trendu. Každý si touží vyrobit sliz. Je to totiž hračka, s kterou si společně užijete spoustu zábavy a navíc ho vyrobí každý úplně sám za pár minut.

Dětský sliz není žádnou novinkou. Poprvé se na trhu objevil na konci sedmdesátých let minulého století. A teď, po desítkách let, zažívá znovu boom. Výroba slizu je přitom ještě jednodušší než výroba antistresového točítka. Můžete si vyrobit sliz světélkující, se třpytkami nebo duhový. Ve všech případech vám stačí jenom pár surovin.

Vařte s dětmi 

U samotného výrobního procesu vám mohou pomoci i děti. Pro ně to bude obrovská zábava a hlavně se také něco naučí. Představíme vám dva jednoduché způsoby a jeden trochu složitější. Je jen na vás, kterou variantu si vyberete.

Sliz s roztokem na čočky

Tento recept je velice jednoduchý. Skládá se z poměrně snadno dostupných surovin. Tedy kromě roztoku na čočky.

Potřebujete

  • 115 g lepidla
  • ½ polévkové lžíce jedlé sody
  • 1 polévková lžíce roztoku na kontaktní čočky
  • potravinářské barvivo
  • třpytky 

Postup

Lepidlo, sodu a roztok na čočky smíchejte v jedné misce. Pokud chcete mít sliz barevný, přidejte potravinářské barvivo, případně i třpytky. Jestli se vám zdá výsledná hmota příliš suchá, přidejte roztok na kontaktní čočky, a naopak, pokud je příliš řídká, pak zase dejte více sody. Vše dobře promíchejte a dejte do krabiček. Děti si pak budou moci vzít tuto hračku kdykoliv ven.

Sliz s tekutým mýdlem

Do misky nalijte tekuté lepidlo (nejlépe to, které po ztuhnutí zprůhlední), přidejte trošku tekutého mýdla, poctivě zamíchejte. Dle svého vkusu můžete také přidat barvivo nebo třpytky a za neustálého míchání přidávejte jedlou sodu, nakonec směs uhnětejte.

Světélkující sliz

Základní surovinou je bramborový škroba a borax. Pro ten se budete muset vydat do specializovanějšího obchodu. Používá se běžně jako hnojivo pro zeleninu a ovocné stromy nebo jako přípravek na změkčování vody, moření dřeva a proti korozi. Takže dostupný bude v zahrádkářských potřebách nebo klasických drogeriích.

Potřebujete

  • bramborový škrob
  • borax 
  • zvýrazňovač (může být i vypsaný), nebo potravinářské barvy
  • váhy
  • odměrku
  • větší skleněnou nádobu
  • hrnec

Postup

Do skleněné nádoby nalijte přibližně 200 ml horké vody a přidejte několik čajových lžiček boraxu. Míchejte do chvíle, kdy se přestanou krystalky ve vodě rozpouštět. Potom si ze starého zvýrazňovače vyndejte náplň a tu přidejte do druhé misky, kde je vlažná voda. Nechejte ho tam vylouhovat tak dlouho, až bude roztok intenzivně světélkující. Místo zvýrazňovače můžete použít i potravinářské barvy a také třpytky, flitry.

Obarvenou vodu uveďte k varu a mezitím si odvažte 25 gramů škrobu a přilijte k němu 50 ml studené vody. Škrob rozmíchejte, vlijte jej do vroucí směsi a hrnec odstavte. Do této hmoty vmíchejte asi 30 - 40 ml roztoku boraxu a míchejte až do vychladnutí. Pokud by byla konzistence moc lepivá, přidejte ještě trochu boraxu. A pozor, nedotýkat se slizu holýma rukama, dokud nebude skutečně vychladlý.

Rada na závěr

Nezapomínejte, že sliz poměrně rychle vysychá a tvrdne. Takže pokud si s ním děti zrovna nehrají, schovejte ho do krabičky. Milujete experimentování s dětmi? Pak si společně můžete vyrobit třeba ekologické vodovky. Návod, jak na to, jsme psali zde.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu