|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Dům
Tolik známá pemza má mnoho využití v domácnosti 

Většinou známe pemzu ve spojitosti s pedikúrou, dokáže ale usnadnit i život v domácnosti

13. ledna 2020 11:29 / Depositphotos
 29   0
Znáte pemzu jen ve spojitosti s pedikúrou? To je škoda! A proto jsme pro vás objevili ještě další využití v domácnosti. Budete překvapeni, co všechno obyčejná pemza dokáže.

Spousta z nás používá pemzu tak, jak jsme se to naučili už v dětství – k péči o chodidla a rozpraskané paty. Jenže tahle nenápadná věcička vám může usnadnit i život v domácnosti!

Konec žmolků

Kazí vám náladu žmolky na oblíbeném svetru? Pak vezměte jemnou pemzu a lehce s ní svetr přejíždějte. Po žmolkách nebude za chvíli ani památka (tedy hned poté, co je ze svetru vyklepete nebo odstraníte lepivým válečkem).

Provoněný byt

Pemza vám skvěle poslouží jako bytový parfém. Tedy ne sama o sobě, ale nakapete-li na ni trochu svého oblíbeného aromatického olejíčku, pak ji proměníte v levný a spolehlivý difuzér. Umístěte ji nenápadně kdekoli v bytě a za chvíli vás bude okouzlovat úžasná vůně.

Čistá trouba

Každá hospodyňka někdy stála před problémem, jak z trouby dostat připečené zbytky jídla a skvrny od omastku. Není to totiž jednoduchý úkol, zvlášť proto, že většina volně dostupných přípravků na čištění trouby stojí sice balík, ale tak úplně nefunguje. Navíc hrozí, že budete vdechovat nebezpečné chemikálie, které vám mohou poleptat sliznice, způsobit závrať nebo způsobit alergickou reakci na kůži. A tak většině žen nezbývá, než zakleknout před dotyčný domácí spotřebič na kolena a špínu pracně drhnout a škrábat, dokud trouba není čistá. 

Dobrá zpráva je, že to lze i jinak. Levněji a hlavně jednodušeji. K vyčištění trouby pak často postačí to, co máte běžně doma – skvělou službu udělá pemza. Respektive s ní připečené kousky odstraňte (platí to pro kovové části trouby). Vystačíte si s vodou a běžným saponátem.

Žádné chlupy

Máte doma štěkajícího či mňoukajícího mazlíčka? Pak je jistě váš život naplněn nejen spoustou radosti, ale také nikdy nekončícím úklidem chlupů. A z některých povrchů je přímo nemožné je odstranit! Zkuste na koberec nebo potah pohovky použít velmi jemnou pemzu, kterou budete povrch přejíždět. Chlupy se krásně „smetou“ na jednu hromádku a tu pak snadno seberete.

Pěstitelské úspěchy

Přírodnímu materiálu zvanému pemza je nutné věnovat zvláštní odstavec. Je to vyvřelá hornina pórovité textury buď zcela, nebo převážně sklovitá. Patří k přírodním sklům a je také jedinou horninou, která plave na vodě. Má světlou barvu (bílou, našedlou nebo nažloutlou) a její povrch je drsný. Pemza smíchaná se zahradní zemí dodává půdnímu substrátu potřebnou vzdušnost, která je vhodná nejen například pro kaktusy nebo cykasy, ale také pro většinu druhů euforbií. Někteří obchodníci v ČR distribuují pro pěstitele tropických květin porézní pemzu dováženou z Německa.

Džíny jako z reklamy

Pro vytvoření lepšího ošoupaného vzhledu lze použít pemzu určenou na chodidla. Vyberte místo, které chcete roztrhat, džíny rozložte nejlépe na stůl, kam dáte ještě nějakou podložku, ať jej nezničíte. Tužkou si naznačte místa, která budete trhat. Myslete na konečnou podobu děr, tedy šířku i délku. Džíny odřete pemzou, ještě než začnete s trháním džínů, ztenčíte látku a dodáte ošoupaný vzhled. Dále čtěte: Ocet je levný, ekologický a všestranný pomocník v domácnosti. Naučte se jej využít.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu