|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Mazlíčci
Každé kočce vyhovuje jiný typ toalety i steliva 

Vše o kočičí toaletě. Kam ji umísit a proč kočky potřebují k vykonání potřeby soukromí

03. ledna 2020 15:20 / Depositphotos
 1   0
Pokud doma chováte kočku, bez kočičího záchodu se zřejmě neobejdete. Otázkou je, jaký svým mazlíčkům vybrat a kam jej doma umístit tak, aby nepřekážel vám, a přitom zajistil kočkám dostatek soukromí, které k vykonání potřeby vyžadují.

Každá kočička je velká individualita, u které jen vy jako majitel musíte zjistit, co jí nejvíce vyhovuje a co má ráda, nicméně jedno mají společné, a to, že si nedají ukrajovat ze svého pohodlí a soukromí. A platí to i v případě kočičí toalety. Na trhu je dnes velké množství jak toalet, tak i steliva a je třeba si dobře rozmyslet, co bude pro vaši kočku nejvhodnější.

Kam s ním

Ze všeho nejdříve musíte dobře promyslet, kam kočičí záchod umístíte. Měl by se totiž nacházet na klidném místě, kde kočku nebude nic a nikdo rušit. V případě, že se v domácnosti nachází i pes, měla by toaleta být zabezpečena tak, aby se k ní nedostal. Toaletu také nedávejte do blízkosti místa, kde má misky. Kočka vám nebude vykonávat potřebu někde, kde má žrádlo.

Velikost toalety

Velikost toalety je podmíněna velikostí kočky. Je třeba, aby se v ní zvíře pohodlně otočilo a mohlo hrabat. Kočky se o svou toaletu jen velmi nerady dělí. Pokud tedy máte doma koček více, měli byste každé pořídit vlastní záchod.

Zakrytý či otevřený záchod

Když si budete kočičí záchod vybírat, musíte se rozhodnout, zda pořídíte krytou či otevřenou toaletu.

Kryté toalety mají hned několik výhod a jsou zpravidla oblíbenější. Kočka má daleko větší soukromí. Kryté toalety jsou vhodné pro bázlivější kočky nebo také do malých bytů, kde by jinak kočka neměla takové soukromí, jaké potřebuje. Dalším plusem je, že v bytě je taková toaleta esteticky přijatelnější a pach se díky krytu drží uvnitř. Na druhou stranu je třeba kryté záchody častěji čistit, protože čpavek uvolňující se z kočičí moči by uvnitř toalety udělal prostředí, do kterého by kočka odmítla chodit.

Nevýhodou otevřených kočičích toalet je zápach, který se z toalety po použití bude linout. Odkryté záchody jsou tak vhodné spíše na nácvik a v případě, že máte starší a nemocnou kočku, které budete muset s udržováním hygieny pomáhat. Některé kočky hodně hrabou a i pro ty je vhodnější spíše krytý záchod nebo minimálně toaleta s vyšším okrajem, abyste zamezili vyhazování steliva. Odkryté toalety, které mají vyšší okraj, by však mohly dělat problémy koťatům, nemocným a starým kočkám, které pak nemohou do toalety vlézt a tím si mohou vypěstovat odpor k jejímu používání.

Některé kočky značkují jako psi a mají tendenci močit na vertikální plochu, tedy na stěnu toalety, a v tomto případě je nutné vypozorovat, zda by nebylo lepší pořídit krytý záchod. O tom, jak si poradit s tím, že vaše kočka začala po bytě značkovat, jsme psali zde.

Čištění je základ

Čistit musíte po každém použití toalety, lopatkou odstraníte trus a hrudky moči. Jednou týdně je třeba celkově vyčistit i se stelivem.

To, jaké stelivo zvolíte, je čistě na vás. Většina koček má kořeny v Africe, kde bylo jedinou možností odskočit si do písku, proto je jim sypké stelivo bližší a dávají mu většinou přednost. Steliva byste měli sypat tolik, aby dosahovalo alespoň do poloviny toalety, kočky pak mají dostatek materiálu na zahrabávání.

Druhy steliva

Velkou výhodou silikonových steliv je, že naprosto pohlcují moč. Ta se rozpadne na částečky tak malé, že nemusíte vůbec čistit, stačí odstranit pouze exkrementy. Stelivo tím pádem vydrží déle. Na druhou stranu, velikost steliva je opravdu malinká a dochází k tomu, že malé krystalky se nalepí kočkám na packy a roznesou vám je po celém bytě.

Bentonitové stelivo, kterému se jinak říká i hrudkující, velmi dobře pohlcuje pachy, takže se hodí i do odkrytých záchodů. Strukturou je velmi podobné písku, který kočky mají přirozeně velmi rády. Z moči se v něm vytvoří hrudky, které jednoduše lopatkou odstraníte. Nelze však tyto exkrementy splachovat do lidské toalety. Stelivo je velmi jemné a uvnitř toalety po rozpuštění utvoří hmotu podobnou blátu, které může ulpívat uvnitř trubek a tím je ucpávat.

Oproti tomu dřevěné peletky velice dobře absorbují vlhkost, na druhou stranu ale musíte kvůli zápachu měnit stelivo častěji. Velké kousky ale mohou kočky tlačit do tlapek a mohlo by dojít k tomu, že budou odmítat na toaletu chodit. Na druhou stranu ale nedochází k roznášení kousků po bytě.

Fotogalerie
Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu