|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Minimálně jednou si na odvaru pochutnáte, potom můžete pytlíky využít jinak 

Nevyhazujte sáčky od vylouhovaného čaje. Skvěle je ještě využijete v domácnosti i na zahradě

06. listopadu 2018 10:28 / Shutterstock
 24   1
V koši nebo v kompostu. Právě tam končí nejčastěji čajové sáčky, díky nimž jsme si pochutnali na lahodném teplém nápoji. Obojí má svůj význam – mezi odpadky pohlcují pachy, rozkládajícímu se bioodpadu pak dodávají potřebný dusík. Využít je ale můžete na celou řadu způsobů.

Kvalitní čaj má velmi silné účinky, a to nejen pro lidský organismus. Využít se dá na pleť, při úklidu nebo hnojení rostlinek. Zejména sáčků s černým a zeleným čajem je škoda se hned zbavovat. Mohou vám ještě skvěle posloužit.

Pryč se zápachem

Nejen soda skvěle pohlcuje nepříjemný zápach, je to i sáček od čaje. Trápí vás odér, který zanechal v lednici zbytek cibule, ryby nebo jiného výrazného jídla? Dejte na misku několik použitých sáčků od čaje a položte dovnitř. Stejně tak vám použité výluhy poslouží i na ruce, v nichž jste pokrm připravovali. Není potřeba ani mýdlo. Vložit je můžete dokonce do zapáchajících bot, kde udělají svou službu.

Zbaví nádobí nečistot

Nebaví vás drhnout mastné nebo připálené hrnce, se kterými si někdy ani myčka neporadí? Napusťte do nich horkou vodu, vhoďte několik použitých čajových sáčků a nechte minimálně přes noc působit. Díky kyselině tříslové, která zbytky jídla rozpustí, se jakýchkoliv mastnot i připálenin jednoduše zbavíte.

Ať se skla hezky lesknou

Pokud jste příznivci domácích čisticích prostředků, možná jste si zvykli umývat okna vodou naředěnou s octem. Není to jediný zázrak, který vám pomůže zbavit se špíny a šmouh. Stejnou službu vám prokážou použité pytlíky. Stačí je znovu vyvařit, vychladlý nálev přelít do rozprašovače a dát se do práce. Krásně si poradí i se zrcadly!

Odpuzuje mravence i pavouky

Takový vyvařený pytlík od čaje není pro nezvané hosty žádným velkým lákadlem, spíš naopak. Drobní hlodavci jako například myši jeho vůni přímo nesnášejí. Stejně tak zapáchá všudypřítomným mravencům nebo pavoukům. Zkuste naklást pár „pastiček“ do rohů nebo pod postel. Uvidíte, že se jim ve vašem obydlí líbit nebude.

Přírodní hnojivo pro rostlinky

Dusík, který pytlíky s čajem obsahují, prospěje rostlinkám v květináčích i na záhonku. Buď můžete květenu s vodou a vloženými pytlíky od čaje občas polít, nebo vyluhované sáčky přímo zahrabat do hlíny. Mohou tam zůstat maximálně týden. Oba způsoby nahradí kupovaná hnojiva i postřiky. Dodají půdě vlhkost a květinám potřebné živiny.

Experimentujte i v kuchyni

Ne každý si pochutná na čisté rýži bez aroma. Ochucuje ji kvůli výraznější chuti cibulkou nebo nejrůznějším kořením. Ale věděli jste, že ji můžete povařit i v čajovém odvaru? Docílíte nezaměnitelné chuti! Zejména v případě asijských pokrmů je to jedna z možností, jak připravit hostům velmi netradiční přílohu.

Na otoky i lesklé vlasy

V neposlední řadě mají čajové pytlíky blahodárné účinky i na lidskou pokožku. Můžete si díky nim připravit relaxační koupel, nebo si odvarem ze sáčků umýt vlasy. Budou se krásně lesknout. Vlhké pytlíky uleví také od unavených očí, když si je přiložíte na pár minut na příslušnou část obličeje. Pomáhají dokonce léčit akné nebo ekzémy!

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu