|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Mezi nejznámější přenašeče škodlivých bakterií patří houbička na nádobí 

Největší přenašeči bakterií ve vaší domácnosti. Víte, kteří to jsou?

23. července 2018 12:01 / Pinterest
 0   0
Záchodová místa kupodivu mezi nejšpinavější místa v domácnosti nepatří. Navzdory velké koncentraci škodlivých bakterií jí totiž většinou věnujete pravidelnou péči. Dalších míst, kde číhají potenciální mikrobi, je však víc než dost. Pozor! Vyskytují se ve všech místnostech vašeho bytu.

Ani ty nejčistotnější hospodyňky nezabrání tomu, aby se domácnost stala naprosto sterilní. Roztoče a bakterie s námi žijí od nepaměti a definitivně se jich zbavit je prakticky nemožné. Připomeňme si však nejrizikovější věci a místa, kterým je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Zubní kartáček

Od zmíněné toalety nemusíme chodit daleko. Řada domácností má záchod spojený s koupelnou a navzdory očistě mísy vyletí při každém spláchnutí fekálie do vzduchu. Pokud nejste zvyklí sklopit před zmáčknutím panelu prkýnko, sedají bakterie všude kolem, zubní kartáček nevyjímaje.

Právě ten strkáte do úst většinou dvakrát denně. Namítnete, že jej před každým čištěním umyjete pod tekoucí vodou? Ani tím si nepomůžete. Bakterie dokážou totiž podle odborníků přežít mezi štětinkami až dva dny. Jak zní rada? Nemít kartáček umístěný v bezprostřední blízkosti toalety a pravidelně jej měnit. Varovné signály, které vás upozorňují na to, že má kartáček životnost za sebou, najdete zde.

Houbička na nádobí

Pro většinu z vás asi nebude žádným překvapením, že mezi největší přenašeče bakterií patří i věc, kterou denně myjete nádobí. Bakteriím se totiž nejlépe daří ve vlhku, v teple a také ve zbytcích jídla, které na houbičce někdy ulpí. Nepomůže ani skutečnost, že na ni nanášíte mycí prostředek. Pro bezpečnější prostředí i dobrý pocit byste ji měli měnit co týden. Abyste zamezili bakteriím v mezidobí, můžete ji strčit dvakrát týdně na minutu do mikrovlnky a zapnout na nejvyšší výkon. Nelze opomenout utěrky na nádobí, které by také v kuchyni neměly viset zbytečně dlouho. Pravidelnou péči věnujte potom i odpadu v dřezu a kuchyňským prkénkům. Nepomůže jenom horká voda. S bakteriemi si umí poradit například ocet.

Matrace

Ať už se bavíme o pohovce v obýváku, kanapi nebo klasické posteli, nikdy se nevyhnete tomu, aby v ní kromě vás nežili i další obyvatelé. Roztoče pouhým okem nespatříte, ale jednoznačně milují vyhřáté prostředí. Množí se neuvěřitelně rychle a krom samotných parazitů mají všichni v lůžku i jejich sušené výkaly. Jak řádění roztočů v domácnosti eliminovat? Rada je jednom jedna: pravidelně měnit prostěradla, povlečení a matraci čas od času pořádně vysát, proklepnout a vyvětrat. Ideálně na slunci, parazitům totiž nesvědčí přímé sluneční paprsky.

Pračka na praní

Střevní bakterie, které zůstávají na spodním prádle, většinou nezlikviduje ani prášek na praní, a tak se často usadí v bubnu pračky. Nejvíce v domácnostech, kde žijí malé děti. Právě ty mívají totiž s očistou intimních partií největší problém. Co radí odborníci? Umýt si ruce i po každém pověšení čistého prádla a pračku samozřejmě pravidelně čistit. Ať už speciálními přípravky z drogerie, nebo zase kuchyňským octem.

Klávesnice

Kdy jste naposledy čistili počítačovou klávesnici, do které denně ťukáte? I na ní ulpívá spoustu prachu, někdy i drobků, pokud u monitoru rádi snídáte – a přesně tohle je pro mikroby hotový ráj. Klávesnice žádné agresivní přípravky nesnese, ale přesto si udělejte jednou za týden čas a přejeďte písmenka vyplého počítače vatovým tampónkem s technickým lihem. Na monitor pozor, tam si vystačíte pouze s vlhkým jemným hadříkem.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu