|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Spotřebiče
Pračka je spotřebič jako každý jiný. Také si žádá speciální péči. 

Vyvarujte se těchto pěti chyb, kterými zkracujete život vaší pračce

18. července 2018 10:16 / Depositphotos
 0   0
Zapáchající prádlo, zbytky pracích prášků v bubnu, špína za gumovým těsněním. I takto se vám může odvděčit pračka, pokud se k ní nechováte zrovna šetrně. Jak prodloužit její životaschopnost? Vhodným zacházením a správnou údržbou.

Pokud žijete v domnění, že se pračka myje sama už jen tím, když do ní přidáváte prací prášek a aviváž, jste na velkém omylu. Je to spotřebič jako každý jiný, a tím pádem si žádá speciální péči. Nikdo přece nestojí o to, aby se mu uvnitř pračky hromadila špína a nežádoucí plíseň. Odnese to zase jenom vaše prádlo a v neposlední řadě také zdraví. Se kterými nešvary byste proto měli skoncovat jednou provždy?

1. Praní drobných předmětů

Někdy dá práci, posbírat svršky všech členů rodiny po celém bytě. Když je protřídíte, nechce se vám pokaždé kontrolovat všechny kapsy, a tak se občas stane, že vyperete papírový kapesník, ale také drobné mince, gumičky, sponky nebo šroubky. Až na papírový kapesník, který dokáže zanechat drobné žmolky na všech kouscích prádla, vás to zřejmě nijak netrápí. Ale pračku ano. Zdánlivé drobnosti mohou nejen poškodit oblečení, ale současně zanáší samotný spotřebič.

2. Buben nacpaný prádlem

Každá pračka má svou kapacitu, ale ruku na srdce: vážili jste někdy prádlo, aby se vám do bubnu vešlo maximálně tolik kilogramů, kolik je povoleno? Tendence jsou spíš takové, že přihazujete a přihazujete, abyste najednou vyprali co nejvíc prádla. Důsledky jsou však viditelné na první pohled. V přeplněném bubnu se prádlo nemůže tolik hýbat, tím pádem se pořádně nevypere. Nehledě na to, že nadbytek oblečení namáhá při odstřeďování celý mechanismus pračky.

3. Nesprávné praní bot

Názory na praní textilních bot v pračce se liší. Práci se špinavými teniskami si tím výrazně usnadníte, ale časem se vám může bota spíš rozpadnout. Na vině je lepidlo, které nesnese vysokou teplotu a spoje uvolní. Navzdory zmíněné možnosti to proto většinou ani samotní výrobci obuvi nedoporučují. A výrobci praček jsou s nimi zajedno – boty zbytečně namáhají závěs bubnu. Pokud se pro praní obuvi přesto rozhodnete, vložte každou do samotného textilního sáčku, zvolte krátký program, nejnižší teplotu a nižší otáčky. A do bubnu přidejte krom pytlíků ze dva ručníky, které dopady při praní částečně zmírní. Kam umístit pračku, když doma bojujete s místem, jsme psali zde.

4. Nedostatečné větrání a špína

Pračka potřebuje po každém vyprání pořádně vyschnout, naučte se proto nechávat otevřená nejen dvířka pračky, ale také zásobník na prášek a aviváž. Především tam zůstává často sliz po prostředcích, který chce pravidelně vymýt. Není od věci přehnout po každém praní gumové těsnění, kde zjistíte, jestli v záhybech nezůstaly drobné předměty, chuchvalce vlasů nebo špína. Nejlepší je gumu ihned vyčistit – příště byste totiž prali i s usazeninami. O vyčištění bubnu se postará půl litru octa, který vlijete přímo dovnitř nebo do zásobníku. Zvolte přitom nejvyšší teplotu.

5. Zanesený filtr

Prádlo je navzdory všem radám a opatřením špinavé? Pračka špatně odtéká? Pak si musíte posvítit na filtr pračky, který chrání vypouštěcí čerpadlo před poškozením. Pokud je zanesený, čerpadlo má problém nasát vodu a uvnitř pračky vznikají plísně. Filtr je proto nutné pravidelně čistit, doporučuje se dokonce jednou měsíčně. Většinou jej stačí zbavit nečistot a propláchnout pod teplou vodou. Nezapomeňte však umístit pod pračku hadr nebo misku, až z něj bude vytékat zbylá voda.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu