|  BYDLENÍ
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Interier
Zima je obdobím vegetačního klidu pro většinu rostlin, více péče jim spíše škodí 

Jak se správně starat o pokojové rostliny během zimy. Nejdůležitější jsou dva faktory

18. prosince 2021 08:28 / Shutterstock
 0   0
S příchodem zimy potřebují rostliny, které pěstujete doma, speciální péči. Zima je totiž obdobím jejich odpočinku, kdy nabírají sílu na další rok. V nejlepším případě by měly být uloženy do zimní zahrady. Spousta lidí však tuto možnost nemá, a proto se podíváme, jak jim tyto ideální podmínky vytvořit.

Pokojové rostliny by v žádné domácnosti neměly chybět. Nejenže slouží k dekoračním účelům a dokážou vytvořit krásnou atmosféru v každé místnosti, jsou také velmi prospěšné našemu zdraví, neboť čistí vzduch a zlepšují jeho kvalitu. Zimní období je však pro pokojovky velmi náročné, a proto je potřeba jim poskytnout tu správnou péči, aby mohly nabrat na příští rok sílu.

Více péče spíše škodí

Zima je obdobím vegetačního klidu pro většinu rostlin, a proto byste jim měli věnovat také omezenou péči. Tím je myšleno, že během zimy není vhodné rostliny přesazovat, zastřihávat nebo hnojit. Co se týká hnojení, pak jedinou výjimkou jsou v zimě kvetoucí pokojovky, které hnojte zhruba jednou měsíčně, ale jen velmi opatrně.

Proč je stanoviště nejdůležitější

Nejspíš nejdůležitějším faktorem v rámci zimní péče o pokojové rostliny je výběr stanoviště. Obecně žádná rostlina, keř nebo strom nemají rády, když je někam stále přemisťujete. O pokojových rostlinách to platí také. Vyberte proto jedno stanoviště, o kterém si myslíte, že bude pro rostlinu ideální, a pak ji už po celou sezonu nepřemisťujte. Mohli byste snadno narušit její období vegetačního klidu.

Jak vybrat stanoviště

Oproti letnímu období, kdy je denního světla dostatek, musíte přes zimu pokojovým rostlinám trochu pomoci. Pokud jste tedy měli přes celé léto pokojovou rostlinu doma ve stínu, pak byste ji během zimy měli posunout alespoň trochu ke sluníčku. V každém případě však dávejte pozor, aby rostliny nebyly umístěny v blízkosti topení nebo v místě častého průvanu. Stejně tak nedělá dobře pokojovým rostlinám, když v zimě příliš vytápíte byt.

Zalévání přes zimu

Během zimy je žádoucí, abyste pokojovým rostlinám často otírali listy a rosili je. Co se samotné zálivky týká, tak zde buďte opatrní, přes zimu stačí pokojové rostliny zalévat jen jednou za deset dní. Při zalévání vždy zkontrolujte, zda není půda v květináči příliš přemokřená. Spousta lidí se mylně domnívá, že je potřeba v zimě zalévat pokojové rostliny více vzhledem k topné sezoně, ale to není vůbec pravda. Jestliže zpozorujete, že vám rostlina začíná žloutnout a listy uvadají, nezvyšujte frekvenci zalévání. Značí to, že je přelitý kořenový systém, který začíná uhnívat. Navíc můžete spatřit, že se na povrchu substrátu tvoří plíseň.

Pokojovou rostlinu obzvlášť přes zimu zalévejte do misky, ne ke kořenům, a vždy kontrolujte, kolik vody rostlina spořebovala a přebytečnou vodu vylijte z misky. Pravidelně odstraňujte staré uvadlé listy a pokud se objeví na povrchu hlíny plíseň, tak ji opatrně odstraňte například lžičkou. Dále čtěte: Vykouzlete si doma adventní atmosféru a provoňte celý dům s těmito tipy za pár korun.

Zdroj: joyusgarden.com, thespruce.com.

Fotogalerie
Zuzana Procházková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu