|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Interier
Vánoce bez stromečku si dokážeme jen stěží představit 

Jeden z hlavních symbolů Vánoc je v ohrožení. Letos bude nedostatek vánočních stromků

28. října 2021 10:49 / Depositphotos
 0   0
Vánoce jsou sice ještě daleko, ale prodejci již teď varují před nedostatkem vánočních stromků v letošní sezoně. Máte-li Vánoce spojeny s živým vánočním stromečkem, začněte se smiřovat s tím, že místo vůně jehličí letos ucítíte plast. Nebo v lepším případě nic.

Jsou vaše Vánoce spojeny s živým vánočním stromkem a nedovedete si představit, že letos neucítíte tu omamnou vůni čerstvého jehličí? Stejně jako stavebního materiálu, lidské práce, zahradního nábytku, tak i vánočních stromků bude letos nejspíš nedostatek.

Přední maloobchodníci totiž varují, že letošní Vánoce se mohou potýkat s nedostatkem klíčového produktu, bez kterého se jedny z nejdůležitějších svátků v roce jen stěží obejdou. Živých vánočních stromků může být v letošním roce nedostatek, a to hned z několika důvodů.

Vánoce jsou svátkem pohody. Všude voní cukroví, hrají příjemné melodie, všude panuje klid a příjemná atmosféra. Tu způsobuje vše výše uvedené, ale také hlavně vánoční stromeček, který dodá prostoru dotek přírody a vůni Vánoc. Letos ale hrozí, že se budeme muset obejít bez něj.

Největší strach má Británie

Nová pravidla a rostoucí náklady, které s sebou přinesl brexit, způsobily, že se občané Velké Británie obávají, že nebudou mít dostatek vánočních stromků. Je to hlavně z důvodu nového nařízení o dovozu, který přinesl odchod Británie z EU a který ztěžuje dovoz jedlí do Velké Británie z oblíbených destinací, jakými je v případě vánočních stromků hlavně Skandinávie.

Covidem poznamenaný trh práce

Dalším důvodem je trh práce, který byl do jisté míry zasažen covidovou pandemií a který je odpovědný za pěstování a řezání stromů. Nedostatek pracovníků byl ovšem hlášen ve všech fázích procesu pěstování vánočních stromků od péče o strom až po jeho sklizeň a dovoz.

Růst cen surovin

Celosvětově zaznamenáváme růst cen materiálů a surovin a u trhu s vánočními stromky tomu není jinak. Ceny surovin potřebných k pěstování a přepravě stromů vzrostly dokonce až dvojnásobně. Rostly však i ceny dřeva na palety, hnojiva, ale i lidské práce. Jinak na tom není ani doprava, která zdražila o dvacet až šedesát procent, a obchodníci se bojí, že na ni buď nebudou mít peníze, nebo nákladní automobily vůbec neseženou.

Na nic nečekejte

Tak jako tak doporučujeme vyrazit pro vánoční stromek ihned, jak se s nimi prodejci vyrojí. Nebo se také můžete na jakýkoliv stres s koupí vánočního stromku vykašlat a odjet na chalupu, kde si vyzdobíte smrk lese. Protože Vánoce mají přeci být svátkem pohody a klidu.

Nezbývá nám než doufat, že u nás bude stromků dost a budeme se muset smířit s tím, že letos se na nás možná kanadská či kavkazská jedle zkrátka nedostane. Naštěstí máme ještě dost času, jak se s tím vypořádat a vymyslet, jak případně živý stromek nahradit. Čtěte také: Vánoční stromeček si klidně pořiďte v předstihu. Dodržujte naše rady a vydrží vám dlouho jako čerstvý.

Zdroj: idealhome.co.uk, businessinsider.com.

Fotogalerie
Kateřina Kofroňová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu