|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Existují dvě techniky, jak dostat zašlý a částečně oloupaný nátěr dolů.  

Renovace starého nábytku: Jak odstranit nátěr z nábytku a nejen z něj

03. srpna 2017 07:51 / Wikimedia Commons/Marco Bernardini
 2   0
Renovace starého nábytku je pro někoho radost, když opravuje kusy po babičce, k nimž má citový vztah a chce je začlenit do zařízení vlastního bytu či domu.

Pro jiného to však může být pouhá nezbytnost, například když si zařizuje první bydlení a nechce nebo nemůže kupovat nový nábytek. Ať tak či tak, je to způsob, jak prodloužit život mnohdy zajímavým předmětům, a ne vždy musí jít o historicky hodnotné kusy. Aby opravený nábytek vypadal dobře, je nutné vědět, jak na to. Při obnově je důležité věnovat pozornost konstrukčnímu materiálu, což bývá v případě starého nábytku obvykle dřevo natírané či dýhované, a také výplním, tedy čalounění, případně prosklení a podobně. Nejprve se věnujeme konstrukčnímu materiálu, až poté přijdou na řadu Oprava nábytku, židlevýplně. Poškozený nátěr je obvykle třeba zcela odstranit, dýhu lze při malém poškození zpravidla opravit pouze lokálně. Při volbě nové úpravy bereme v úvahu stáří kusu, historickou hodnotu, v neposlední řadě pak také jeho začlenění do interiéru.

Mechanické odstraňování nátěrů

Než začneme s opravou, nábytek dokonale očistíme, nejdříve suchým hadříkem od pavučin a prachu, pak vlažnou vodou s octem nebo velmi malým množstvím mýdlového přípravku a necháme vyschnout. Pokud je nábytek z lakovaného dřeva, je obvykle nutné odstranit starý nátěr. To je možné několika způsoby. Asi nejpracnější je broušení, lze ho však využít spíše u hladkých ploch a jednoduchých tvarů, práci nám může usnadnit elektrická bruska. Tu však používáme pouze pro hrubé broušení, konečné úpravy už děláme jen skelným papírem. Druhou variantou je opalovací pistole, kterou lze s výhodou odstranit zvláště silné vrstvy staré barvy či starého laku. Případně je možné nahřát povrch horkovzdušnou pistolí a změklý nátěr setřít škrabkou. Aby byl však povrch opravdu pěkný, je nutné počítat ještě s koncovým broušením, poté dobře očistíme jemný brusný prach. Ovšem pokud jde o zdobený Bruskynábytek, při použití těchto dvou způsobů v ornamentech starý lak stejně zůstane a výsledek není příliš pěkný. Pak je možné zvolit některý z chemických odstraňovačů nátěrů, například organická rozpouštědla nebo louh.

Chemické odstraňovače

V případě použití organických rozpouštědel postupujeme podle pokynů výrobce, jinak se může stát, že při nedokonalém odstranění rozpouštědla a všech zbytků starého laku nebude nový nátěr na dřevě dobře držet a po čase se na povrchu začnou tvořit puchýře. V případě louhu toto nebezpečí nehrozí, ovšem je třeba dodržovat bezpečnost. Louh pro odstraňování nátěrů lze koupit v granulích nebo již jako hotový roztok. Dřevo jím polijeme či omýváme, starý nátěr tak lze odstranit velmi snadno, látka se navíc dostane i do špatně přístupných míst. Před dalším postupem necháme dřevo dobře vyschnout, může to trvat i dva měsíce, za teplého počasí se doba zkrátí. I po tomto odstraňování starého nátěru je nutné povrch ještě obrousit a očistit od prachu.

Upozornění:

  • Vzhledem k tomu, že jde o žíravinu, je nutné postupovat striktně podle pokynů výrobce, zachovat opatrnost a chránit si kůži, oči a sliznice. 
  • Vždy je lepší pracovat s louhem venku, ne v interiéru. Při použití v místnosti je třeba intenzivně větrat. Měli bychom s ním také zacházet jako s látkou nebezpečnou životnímu prostředí. 
  • Nikdy ho nepoužíváme v přítomnosti dětí. 
  • Pozor musíme dávat u kusů, jejichž části jsou slepené klihem – louh lepidlo odstraní, takže se může kousek rozpadnout na prvočinitele.

Ochrana dřeva

Když odstraníme starý nátěr, prohlédneme celý kus, zatmelíme trhliny, důlky a jiné nerovnosti na povrchu, a pokud je to nezbytné, vyměníme silně poškozené části, případně doplníme chybějící díly. Jestliže to nezvládneme sami, necháme si vše vyrobit u truhláře, vyřezávané ozdobné nožky a koncovky lze zakoupit u specializovaných firem. Zároveň ošetříme nábytek přípravkem proti parazitům a houbám, jeho výběr a způsob použití závisí na tom, zda je nábytek již napaden, nebo jde pouze o preventivní nátěr. Řídíme se opět pokyny výrobce. V tuto chvíli už bychom měli mít také rozmyšlený další postup při opravě. To znamená, zda budeme dávat nový barevný nátěr, nMarco Bernardiniebo necháme dřevo v přírodním odstínu, případně použijeme jinou povrchovou úpravu.

Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu