Jak je to s oblibou zkrácených pracovních úvazků. Češi preferují osmihodinovou pracovní dobu
Osmihodinová pracovní doba už prý tolik netáhne a lidé dávají přednost jiným formám úvazku. Čím dál více zaměstnanců preferuje práci na částečný úvazek či na volné noze. Kratší pracovní doba jim totiž umožňuje větší flexibilitu, více času na vzdělávání v daném oboru a lepší skloubení pracovního a osobního života. Jak je to ale v reálu? To zjišťoval internetový portál s nabídkami práce formou ankety, na kterou odpovídali přímo návštěvníci portálu.
Prim drží plný pracovní úvazek
Do ankety se zapojilo téměř 900 respondentů. Více než polovina z nich (54 %) uvedla, že v současné době je pro ně nejatraktivnější plný pracovní úvazek. Více než pětina (21 %) respondentů by stála nejvíce o úvazek částečný. Práci na dohodu by preferovalo 11 %, samostatnou výdělečnou činnost 9 % a sdílené pracovní místo 5 % z odpovídajících.
Jak to vypadá v zahraničí
Průzkum, který nedávno provedlo britské profesní sdružení personálních agentur, ukázal, že dva z pěti dospělých pracovníků si během své kariéry vyzkoušeli práci na zkrácený úvazek nebo pracovali na volné noze. Tento podíl výrazně vzrostl v posledních letech, protože v roce 2014 to byla podle stejného zdroje pouze třetina. Největší nárůst byl zaznamenán u lidí mezi 18 a 35 lety.
U nás se situace mění
I když Česká republika dlouhodobě patří k zemím s nejmenším podílem flexibilních a zkrácených úvazků v Evropě, jejich nabídka roste. Svůj podíl na tom má i covidová situace, kdy řada zaměstnavatelů změnila názor na méně tradiční pracovní úvazky.
Největší nabídka takovýchto míst je u administrativních pozic, v IT segmentu nebo ve finančnictví. Tedy v oborech, kde není nutné brát ohled na pevně danou pracovní dobu. Zkrácené úvazky využívají zejména rodiče s malými dětmi či studenti.
S nabídkou částečných úvazků se ale lidé mohou častěji setkat i u řidičů, ve zdravotnictví, nebo u dovážkových či úklidových služeb. O zdravotních problémech lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, jsme psali zde.