|  ZPRÁVY
pá 23. května, svátek má Vladimír, zítra Jana
Domácí
Vláda rozhodla o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších 

Černý scénář vývoje maloobchodních tržeb

14. března 2020 16:01 / Pixabay
 2   0
Maloobchodní tržby v lednu vykázaly solidní meziroční růst. Zklámáním byl však výkon motoristického segmentu, který poměrně nečekaně citelně poklesl. Spotřebitelé stále znatelně navyšovali výdaje za nepotravinářské zboží.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy to svědčí o jejich poměrně dobré náladě a stále značné ochotě utrácet za zboží, které nutně nepotřebují. V tomto jejich chování se odráží stále výborná kondice trhu práce, který vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU i zemí OECD a také nejnižší míru nezaměstnanosti v ČR od 90. let.

Předpokládáme, že únorové výsledky maloobchodu budou ještě poměrně příznivé, avšak v březnu maloobchod pocítí hluboký propad, daný opatřeními proti šíření koronavirové nákazy. Jen stravovací provozovny přijdou kvůli měsíčnímu vládnímu omezení jejich otevírací doby o 10 až 12 miliard korun, přičemž za březen to bude šest až sedm miliard.

Kina či divadla přijdou za březen o zhruba 80 až 100 milionů korun jen na ušlých tržbách za vstupné. To jsou ale jen některé příklady z mnoha. Maloobchod bude ochromen plošně a totálně, v první linii náraz už v únoru pocítil turistický ruch a navázaná odvětví.

Tržby maloobchodu se citelně, ba historicky propadnou nejen z důvodu vládních zákazů či omezení, ale částečně i proto, neboť lidé se budou obecně méně pohybovat ve veřejných prostranstvích, práci budou vykonávat velmi frekventovaně na bázi takzvané „home office“ a obecně se z hygienických a zdravotních důvodů budou zdráhat obchody a prodejny vůbec navštěvovat. Propad tržeb bude v březnu a dubnu tak znatelný, že maloobchod za celý letošní rok se segment propadne, byť zatím nelze říci, jak hluboce.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu