|  ZPRÁVY
ne 7. července, svátek má Bohuslava, zítra Nora
Zahraniční
Trump opět poznal, že obchodní válku není snadné vyhrát, jak tvrdil, když ji loni zahajoval 

Situace je vážnější, než se původně zdálo. Svět začíná svírat nejistota

25. srpna 2019 13:12 / Shutterstock
 98   0
Trump se chytá do své vlastní pasti. Je v koncích a burzy kvůli jeho nevypočitatelnosti a nervozitě svírá nejistota, v pondělí budou padat dále. Propad akcií je ještě závažnější, než se zdá.

Americké akciové trhy se tento týden opět citelně propadly. Důvodem je další vyostření obchodní války. Dow Jonesův index ztratil 2,37 procenta, index Standard & Poor’s 500 pak 2,59 procenta, a Nasdaq Composite dokonce tři procenta. 

Podle předního českého ekonoma Lukáše Kovandy je propad akcií ještě závažnější, než se zdá. Zaprvé, nastal i přesto, že šéf americké centrální banky Jerome Powell rovněž signalizoval, že dveře k dalšímu, zářijovému snížení klíčové úrokové sazby v USA rozhodně nejsou úplně zavřené.

Zadruhé, akcie se propadaly do samého závěru pátečního obchodování. Je tak pravděpodobné, že na svůj propad navážou v hned v pondělí. To už budou klesat nejen trhy americké, ale předtím také asijské a evropské.

Nejistotu trhů těžko rozptýlí víkendové jednání státníků zemí skupiny G7. Naopak, burziáni se děsí, že jim setkání přinese další těžké spaní. Francouzský prezident Emmanuel Macron již v týdnu potvrdil, že jeho americký protějšek, Donald Trump, nepřipojí svůj podpis ke společnému komuniké ze setkání. Summit končí v pondělí.

Ačkoli Trumpův podpis pod prohlášením bude chybět, nijak to nesnižuje pravděpodobnost, že atmosféra bude v letovisku Biarritz na břehu Biskajského zálivu tak dusná a napjatá jako snad nikdy od poloviny 70. let, od kdy se setkání sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa každoročně konají.

Globální trhy pravděpodobně v pondělí navážou na páteční propad akciových trhů v USA i proto, že prezident Trump oznámil svoji nejnovější odvetu v obchodní válce s Čínou až po včerejším uzavření burz. Zatímco Peking nejprve včera oznámil úmysl zavést další cla na americké zboží, včetně politicky citlivých zemědělských produktů typu sójových bobů, Trump v reakci uvedl, že Washington zvýší sazby u aplikovaných nebo chystaných cel.

Peking zjevně v rostoucí míře sází na to, že by Trump v příštím roce nemusel být znovuzvolen. K tomu ostatně Čína může dopomoci právě opatřeními typu toho pátečního. Protože cly na zemědělskou produkci USA zasahuje farmáře a další zemědělské výrobce, kteří patří k pilířům Trumpova elektorátu.

Trump opět poznal, že obchodní válku není snadné vyhrát, jak tvrdil, když ji loni zahajoval. Zdá se, že ztrácí nervy a nemá záložní plán. Číňané se evidentně k ústupkům nechystají a Trumpovi tak nezbývá, než z pádu burz vinit americkou centrální banku. Prezident se včera v jednom ze tweetů tázal, zda je větším „nepřítelem“ Spojených států jeho čínský protějšek Si Ťin-pching, nebo šéf americké centrální banky Jerome Powell. A to přitom nelze tvrdit, že Powell trhy zklamal. Vlastně měl Trumpa potěšit, neboť bankéřův projev v rámci každoročního setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu pomohl trhům vzhůru. Než je Trump svými tweety poslal zase dolů.

Stále nervóznější Trump se v čase, který do prezidentských voleb v USA zbývá, stane velmi pravděpodobně největší hrozbou celé světové ekonomice. Kvůli obrovské nejistotě, kterou jeho jednání neřízené střely způsobuje. Firmy zkrátka nemohou dost dobře plánovat, investovat a zaměstnávat, když jejich výhled může zcela „překopat“ jediný tweet amerického prezidenta, jenž se stále zjevněji ocitá v pasti, kterou si sám sobě nastražil, upozorňuje Lukáš Kovanda.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu