|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Obrovské množství plastového odpadu pluje severním pacifikem a sem tam zakotví jeho část na některém z ostrovů 

Plovoucí ostrov z plastů uprostřed Tichého oceánu! Letecký průzkum odkryl jeho šokující rozměry

25. května 2017 15:20 / Internet
 73   9
Ve vyspělých státech se sice na recyklaci a likvidaci odpadu klade velký důraz, existuje ale mnoho zemí, kde se plastový odpad stále vyhazuje do řek, nebo je nesprávně likvidován a následně odplaven přívalovými dešti do moře. Největší skládka na světě se tak nachází přímo uprostřed oceánu.

Obrovská plocha z plastového odpadu uprostřed Tichého oceánu stále roste a bude brzy viditelná z vesmíru stejně jako Velká čínská zeď. Plast, který je neorganického původu, představuje pro náš svět velkou ekologickou zátěž a je stále zvětšujícím se problémem. Smutným faktem je také to, že obří skládka uprostřed Tichého oceánu je jen jednou z pěti takových míst po celém světě.

Někdy se o těchto obřích plovoucích skládkách, díky jejich značné rozloze, mluví jako o „plastových kontinentech“. Toto označení je však poněkud mylné, protože ve skutečnosti se jedná o celou galaxii odpadků na hladině, nebo pod ní. Pokud by se jednalo o souvislý plovoucí ostrov, řešení by nebylo tak složité, protože by stačilo jej naložit a odvézt. Toto ale znemožňuje fakt, že se jedná o mnoho neustále se pohybujících menších či větších shluků odpadu a je tedy velmi náročné ho z oceánu odebírat, nebo odhadovat jeho skutečné množství.

Podle některých odhadů se v minulosti hovořilo o ploše, která je velká asi jako Francie. Některé jiné studie však dokonce uvádějí, že tichomořská skládka má velikost Austrálie. Každým rokem se do oceánu dostane přes 8 milionů tun plastového odpadu, který překvapivě většinou pochází z vnitrozemí. Předpokládá se, že ve světových vodách se nachází asi 3 biliony kusů plastu. K tomuto velkému znečištění přispívají nejvíce tradiční státy jako je Čína, Indie a celá řada chudých afrických i asijských zemí.

Velkou mírou přispívá k znečištění také lodní doprava, zejména pak kontejnerové lodě. Ročně se celosvětově do oceánu dostane přes 10 tisíc kovových kontejnerů, které nákladní lodě ztratí například v rozbouřeném moři, nebo vlivem jiných událostí. Jedním z nejznámějších je případ z roku 1992, kdy z dopravní lodi uniklo do vody 28 tisíc plastových kachen, které se dodnes objevují na plážích po celém světě.

Problém rostoucích plastových skládek v oceánech je znám již řadu let, přesto se ale o jejich chování neví příliš mnoho. S jistotou lze pouze říci, že 80% plovoucí skládky je tvořeno plasty, a právě ty představují velké riziko.

Rostoucí problém který je potřeba řešit

Na rozdíl od většiny odpadků totiž běžný plast není biologicky odbouratelný – to znamená, že mikroby, které rozkládají organickou hmotu, nejsou schopny si s plastem poradit a nechávají ho tak navždy plout oceánem. Takto „cestující“ plastový odpad je časem znehodnocen slunečním zářením, které snižuje vazby mezi plastovými polymery. Sluncem porušený plast se následně vlivem neustálého pohybu ve vlnách rozpadá na mikroskopické částice, kterým se říká mikroplasty a ty se velmi snadno dostávají do potravního řetězce.

V tomto plovoucím odpadu se však nachází i spousta jiných předmětů, v podobě rybářských sítí, igelitových tašek, umělých vláken a dalších nástrah, které ohrožují velké kytovce, některé druhy ptáků, nejvíce však mořské želvy. Ty totiž často uvíznou v síti, nebo konzumují igelitové tašky, které si lehko mohou splést s medúzami, jimiž se živí.

Množství převážně plastových odpadků, které se nachází mezi Havajskými ostrovy a Kalifornií, podléhá pravidelnému monitorování. Nedávný průzkumný let ukázal znepokojující nárůst hustoty celého plovoucího smetiště a zvýšený výskyt nebezpečných rybářských sítí. Srdce plastových odpadků má nyní rozlohu přibližně 1 milion km2, s celkovým přesahem roztroušených částí až na plochu 3,5 milionu km2.

V reakci na stále se zvětšující množství plastového odpadu, vznikl nedávno rozsáhlý projekt s názvem Ocean cleanup, který začne tento rok testovat novou technologii na sběr a následnou recyklaci tohoto odpadu.

Společnost Ocean Cleanup loni provedla speciální rozbor pomocí 30 plavidel vybavených jemnou sítí, aby zjistila množství mikroplastu obsaženého v tamních vodách, jež jsou poměrně vzdáleny od epicentra skládky. K jejich překvapení bylo zachyceno i nečekaně velké množství plastu většího než 50 centimetrů.

„Většina trosek byla stále poměrně velká, ale pokud nebudeme jednat, v následujícím desetiletí se zcela rozpadnou na nebezpečné mikroplasty,“ uvedl mluvčí společnosti Julian Ryall ve své zprávě. Společnost také uvedla, že při současném množství, které každý rok do světových oceánů přibývá, v nich bude do roku 2050 více plastu než ryb.

Po úspěšném otestování nové technologie v podobě 100 km dlouhých norných stěn, bude spuštěn sběr plastového odpadu v Tichém oceánu. Po jeho dokončení v roce 2018, budou následovat ještě 4 zbývající světová plovoucí smetiště. Společnost předpokládá, že do pěti let vytěží ze světových vod 50% všeho plastového odpadu.

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu