|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Nosorožec sumaterský je kriticky ohrožený 

Další tvor brzy zmizí z naší planety. Jedná se o extrémně vzácný druh

15. srpna 2020 09:09 / Wikimedia Commons / Ltshears
 0   0
V Malajsii vloni uhynul vůbec poslední kus vzácného nosorožce sumaterského. Samici Iman ke konci loňského roku zahubila rakovina. Vědci nyní upozorňují, že tohoto vzácného druhu už na světě ve volné přírodě žije jen několik desítek exemplářů. Tento krásný tvor tak možná již brzy navždy vyhyne.

Nejvzácnějším druhem nosorožce na světě je v současné době kriticky ohrožený nosorožec sumaterský, jehož populace činí několik posledních kusů. Druh je tak prakticky považován za vyhynulý, ale malajsijští vědci se chtějí pokusit o jeho záchranu s pomocí nejmodernějších technologií.

Projekt za záchranu nosorožce sumaterského zahájil tým expertů z Mezinárodní islámské univerzity v Malajsii. Vědci se rozhodli, že využijí buňky z několika žijících exemplářů k vytvoření kmenových buňěk a využijí je pro umělé oplodnění. Podle vědců se jedná o praktiku, která je podobná klonování.

Moderní genetika

Vědci odebrali buňky také již od zemřelých jedinců a ty jsou v současné době stále živé. Vědci doufají, že s tímto živým genetickým materiálem by se mohlo podařit nosorožce zachránit. V rámci záchranného projektu využijí dva různé postupy.

Jelikož se kmenové buňky mohou vyvíjet v jakékoliv jiné buňky, vědci by je mohly přeměnit na spermie a vajíčka. Z tohoto spojení pak chtějí vytvořit živé embryo a implantovat ho do náhradní matky, která plod odnosí. V rámci druhé metody naklonují genetické informace uhynulé samice Iman.

Zda se vědcům záchrana tohoto vzácného druhu podaří, však zatím zůstává otázkou, protože projekt je teprve ve fázi příprav. Podobné projekty běží i jinde ve světě, jako například v africké Keni, kde probíhá pokus o záchranu severního nosorožce bílého.

Nejmenší nosorožec světa

Nosorožec sumaterský je nejmenší nosorožec světa a jako jediný z asijských nosorožců má dva rohy. Nosorožci se kdysi toulali po celé Asii až po Indii, jejich počty ale drasticky poklesly v důsledku odlesňování a pytláctví. Dále čtěte: (Na kameru se podařilo zachytit extrémně vzácného nosorožce. Ve volné přírodě žije posledních 72 jedinců).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu