|  STYL
pá 28. června, svátek má Lubomír, zítra Petr α Pavel
Zdraví
I když bujónové kostky v první řadě šetří čas v kuchyni a usnadňují práci, je to asi to jediné, co je na nich pozitivní 

Používat bujonové kostky, nebo se jim raději obloukem vyhnout?

06. března 2018 14:09 / Shuttertsock
 37   3
Některé kuchařky nedají na masox a různé bujóny dopustit, jiné raději dávají od těchto produktů ruce pryč. I když bujónové kostky v první řadě šetří čas v kuchyni a usnadňují práci, je to asi to jediné, co je na nich pozitivní.

Je třeba říci, že ani masový ani zeleninový bujón nedostaly název podle suroviny, která tvoří základ výrobku. Procento obsahu těchto surovin mají spíše mizivé. Je tedy používání kostek ideální?

Co je bujón?

Bujón, v původním znění bouillon, je označení pro velmi silný vývar. Obvykle se připravuje pomalým vařením masa, kostí, zeleniny a dalších ingrediencí ve vodě s trochou soli. Často se používá hovězí či kuřecí maso, kuřecí hřbety, či dokonce rybí hlavy.

Kvalitní masový vývar by se měl vařit i několik hodin, přičemž zelenina se přidává jako poslední. Po uvaření se z něj mohou všechny suroviny vybrat a celý vývar se ještě scedí. Následně se používá k přípravě omáček nebo polévek. Takto připravený vývar je také možné dobře konzervovat.

Co v sobě skrývají bujónové kostky?

Bujónové kostky představují polotovar připravovaný z různých ingrediencí živočišného či rostlinného původu při teplotách přes 100 ° C. Při vaření se následně vhodí do vody a povaří, případně se k nim přidají další ingredience. Obvykle se používají do omáček, polévek či jiných teplých pokrmů. Bujónové kostky jsou, co se týče složení, z velké části tvořeny tukem. Firmy, které tento polotovar vyrábějí, přitom často sahají po levném a dobře dostupném palmovém tuku. Druhou hlavní složkou, která v některých případech tvoří největší podíl výrobku, je sůl. Jak omezit sůl v potravě? Více jsme psali v jiném článku.

Hlavní ingredience

Tu se však snaží mnozí výrobci kvůli různým předpisům a prohlášením postupně redukovat a nahrazovat. Velmi častými ingrediencemi bujónové kostek jsou dále různé zvýrazňovače chuti. Barvu dodávají instantním bujónům umělá barviva. Někteří výrobci na přibarvování používají kurkumu. Obsah masa a zeleniny, které by v podstatě měly být hlavní složkou bujónu, je obvykle dost nízký. Při výrobě bujónové kostek se uvařené maso vykostí, zpracuje na prášek a přidá do výrobku.

Máme lepší řešení

Složení současných bujónových kostek tedy naznačuje, že bychom po nich měli sahat skutečně výjimečně. Pokud si je budete kupovat v obchodě, zaměřte se na jejich složení. Dnes se sice dají sehnat třeba i bez zmíněného glutamanu sodného, ​​v BIO kvalitě či se sníženým obsahem soli, což však stále není ideální. Vhodné by naopak bylo vyrobit si poctivý bujón doma. Pouze tak budete vědět, co se v něm nachází. Mohlo by se zdát, že jde o náročný úkol, ale opak je pravdou. Nenechte se skolit bolestí hlavy a zkuste léčbu poctivým zeleninovým vývarem.

Připravte si domácí bujón

Pro přípravu zeleninového vývaru si přichystejte dostatek kořenové zeleniny, zejména mrkev, celer i petržel. Také můžete přidat cibuli se slupkou, česnek nebo pór. Na dochucení použijte nové koření či petrželku. Na kuřecí vývar si připravte maso i kosti z kuřete, na hovězí oháňku, kližku, nebo přední. Přidat můžete i morkovou kost. Ingredience vložte do studené vody a můžete začít vařit. Vyhýbejte se prudkému vaření. Nezapomínejte, že příprava pořádného vývaru může trvat i několik hodin.

Náš tip

Když je vývar hotový, nechte ho vychladnout, sceďte, dejte do formiček na led a uschovejte v mrazničce. Poctivé bujónové kostky budete mít vždy po ruce.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu