Tipy, jak se co nejrychleji zbavit ohyzdných modřin
Přijít k modřině není nic složitého. Stačí chvilka nepozornosti a barvami hrající "ozdoba" je na světě. Modřiny nejsou většinou nebezpečné a po několika dnech se samovolně vstřebají.
Zatočte s modřinami
V první řadě je vhodné si přímo po úrazu zatlačit na několik minut postižené místo. Skvělé jsou i studené až ledové obklady, které v místě poranění sníží prokrvení. V případě, že je již modřina na světě, vyzkoušejte ji několikrát denně jemně masírovat. O tom, jak se pomocí přírodních produktů zbavit kašle, jsme psali jinde.
Podlitinám je vhodné dopřát i trochu slunce. Pomůže to rychlejšímu vyblednutí. Ultrafialové paprsky totiž rozkládají metabolity krevního barviva. Velkými pomocníky jsou i mnohé druhy bylin či jiné přírodní látky.
Vsaďte na přírodu
Med
Na vstřebávání modřin dobře působí med. Potírejte jím postižená místa a překryjte plátnem. Modřina se dobře vstřebává a snižuje se i bolest.
Kaštanové listy
K léčbě modřin můžete použít i mladé kaštanové listy (jírovec madal). Spařte je vroucí vodou, vlažné přiložte na modřinu a převažte suchým šátkem.
Sléz
Zatvrdlé rány změkčí a modřiny hojí také obklady nebo koupele ze slézu planého. Pětadvacet gramů květů a listů slézu vařte 15 minut v půl litru vody, odvar sceďte, přidejte do koupele nebo v něm namáčejte obklady.
Čekanka
Pomáhá také vymačkaná šťáva z kořene čekanky obecné. Kdo je citlivý, může šťávu zředit vodou nebo ji zamíchat do medu a tím potírat postižené místo.
Divizna
Na potírání nebo obklady modřin se používá i odvar květů divizny velkokvěté. Šedesát gramů květů povařte v jednom litru mléka pět minut. Obklad hojí modřiny, zatvrdliny či otoky.
Arnika
Stejným způsobem připravíte obklad na modřiny i z prhy chlumní (arniky), která má na pohmožděniny rovněž silný léčivý vliv.
Petrželka
S podlitinami si poradí i petrželka. Rozdrťte ji, přiložte na postižené místo a převažte elastickým obvazem.
Podlitinu můžete dále ošetřovat levandulovým olejem či rozdrceným česnekem. A nezapomeňte zvyšit přísun vitamínu C.