Ideální zimní zelenina. Je nabitá vitaminy a zároveň vám nezruinuje peněženku
Pěstování zelí je nenáročné stejně jako pokrmy, které z něj připravujeme. Zelí by si zasloužilo medaili za skromnost, univerzálnost a výživnost. Říkaly to už naše babičky.
Léčivé a ochranné účinky zelí jsou tak široké, že se vyplatí ho zařadit pravidelně do našeho jídelníčku. Syrové zelí obsahuje vitamíny C, E, řadu vitamínů skupiny B, kyselinu listovou a pantotenovou, prvky sodík, vápník, draslík, hořčík, měď, železo, zinek, fosfor, chlór, mangan, síru a jód. Navíc se v zelí nachází cholin, inulin, organické kyseliny a mnoho dalších užitečných látek.
Hlávkové zelí si cenili již staří Římané a bylo to právě zelí, které zachránilo evropskou populaci před kurdějemi, protože bylo rozšířené a velmi dostupné.
Účinky syrového zelí jsou ale popsané i ve vztahu k prevenci nádorových onemocnění. Vědci zjistili, že se při kvašení v zelí tvoří mj. izotiokyanáty, tedy látky, které mají silné protirakovinné účinky a pomáhají předcházet nádorovým onemocněním jater, prsů, plic, tlustého střeva a konečníku. O zimní očistě organismu jsme psali zde.
Zelí, ať už kysané, sterilizované či čerstvé hraje důležitou roli právě v zimních měsících. Podtrženo a sečteno. Je čas se k zelí začít chovat s respektem. Tato často opomíjená zelenina si naši přízeň právem zaslouží.