Co se stane tělu, když přestanete jíst maso? Vlastně je to zdravé, ale jen za určitých okolností
V první řadě je třeba říci, že přechod na bezmasou stravu a jeho dopad na tělo a zdraví závisí na tom, jaké maso a jak upravené jste dosud jedli.
Pro a proti
Maso má prospěšné i méně prospěšné složky a i u něj platí, že nic se nemá přehánět. "Maso poskytuje základní mikroživiny, jako jsou energizující vitaminy B, železo a zinek, je také zdrojem kompletních bílkovin," říká dietoložka Levy-Wollins. Kompletní proteinové jídlo obsahuje všech devět aminokyselin, které jsou považovány za nezbytné pro dobré zdraví a navíc si je tělo nedokáže vyrobit, takže je nutné je získávat ze stravy.
Kompletní bílkoviny je samozřejmě možné získat také z bezmasých zdrojů, jako jsou mléčné výrobky, vejce a sójové produkty, nebo rovněž z rýže a fazolí. Ale když z jídelníčku vypadne maso a není ničím nahrazeno, pak se časem dostaví nedostatek železa nebo vitaminu B12, anémie a úbytkek svalů.
Na druhou stranu jsou tu ale i jisté výhody, pokud přestanete jíst maso. Dojde totiž ke snížení nasycených tuků, cholesterolu a sodíku, což jsou všechno sloučeniny, které mohou zvýšit určitá zdravotní rizika u kardiovaskulárních onemocnění a vysokého krevního tlaku. Pokud je maso správně nahrazeno rostlinnými zdroji bílkovin, pak se může dokonce i prodloužit délka života.
Čím je potřeba maso nahradit
Pokud jste již vyřadili nebo chcete vyřadit maso ze svého jídelníčku, pak to nemůžete udělat jen tak. Je potřeba některé vitaminy a živiny správně nahrazovat. Patří mezi ně pět vitaminů B, konkrétně niacin, thiamin, riboflavin, vitamin B6 a vitamin B12, stejně jako spotřeba bílkovin a obecných kalorií.
Pokud by se vám jich v těle nedostávalo, všímejte si příznaků, které rozhodně nepodceňujte. Například nedostatek vitaminu B12 se často projevuje jako slabost a celková letargie nebo jako bledá kůže.
Zdroj: Real Simple, Daily Advent.