Modro-fialové potraviny jsou nejzdravější, s hubnutím pomohou oranžové
Tradiční dietetika se dlouhodobě věnovala studiu barvy potravin. Zdá se, že nejlepší jsou ty modro-fialové. „Patří mezi nejsilnější antioxidanty. Navíc snižují výskyt srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a co víc, zpomalují stárnutí. Vhodné modré potraviny jsou lilek, fialové hrozny, švestky, brusinky, borůvky, ostružiny, řepa,“ uvádí ve svých knihách dietetik Paul Pitchford.
Kdy jíst žluté potraviny
Kdo trpí zácpou, měl by jíst zejména žluté potraviny a vyhýbat se modro-zeleným. Žluté potraviny stimulují peristaltiku, zatímco modrá barva chladí a stahuje. Žluté potraviny pomáhají čistit organismus. Hlavní oblastí působení jsou střeva, játra, stejně tak i ledviny nebo žlučník. Žluté potraviny také velmi dobře ovlivňují lymfatický systém. Mezi zdravé žluté potraviny patří banány, kukuřice, citrony, žlutá paprika, ananas, broskve, nektarinky, žloutky, papája.
Zelená a modrá spolu
Lidem se záněty více prospívají modré nebo zelené potraviny bohaté na chlorofyl, železo a kyselinu listovou. Zelené potraviny zlepšují kvalitu krve, a tak lépe zásobují organismus kyslíkem. Dále však zelené potraviny obsahují takzvaný lutein, který umí zlepšovat zrak. Mezi top zelené potraviny patří brokolice, špenát, pórek, mangold, růžičková kapusta, hroznové víno, avokádo, zelí, salát.
Na cholesterol a cévy platí červená
Kombinace potravin, které mají červenou barvu, je skvělá třeba v případě, kdy chcete zlepšit krevní oběh, kdy chcete eliminovat problémy se srdcem, nebo je vaším cílem zlepšit krevní tlak, který ovlivňují ucpané žíly a cholesterol. Červené zelenině dává její krásnou barvu lykopen. Lykopen je karotenoid, který může snížit riziko srdečních onemocnění, nabízí určitou ochranu před rakovinou prostaty a dokonce udržuje pokožku hladší. Mezi červené potraviny patří červená paprika, rajčata, červené zelí, bobuloviny, třešně, maliny, vodní meloun, granátová jablka, červená čočka, červené fazole, jahody.
Pro hubnutí oranžová
Oranžové potraviny mohou pomoci při spalování tukových zásob. Čistí játra, podporují činnost ledvin, snižují cholesterol a také tlak. Vhodné oranžové potraviny jsou mrkev, dýně, meruňky, mango, ananasový meloun, pomeranč, mandarinky, sladké brambory batáty. Oranžové potraviny jsou plné karotenoidů, který se v těle změní na vitamin A. Vitamin A je potřebný pro růst buněk, imunitní funkce a dobré vidění.
Bílá pro kuřáky či astmatiky
Bílá barva snižuje krevní tlak i cholesterol a slouží jako prevence proti chřipce. Bílé zbarvení způsobují anthokyaniny. Do bílé skupiny patří rýže, květák, tvaroh, brukev, pórek, jarní cibulka, čekanka, mléko. Za favorita z oblasti bílých druhů zeleniny je považován česnek, který je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Bílé potraviny se užívají při léčbě plic.
Základem jídelníčku mají být neutrální potraviny
Potraviny neutrální povahy harmonizují organismus a vyživují tělo. Potraviny s neutrální povahou lze jíst celý rok a doporučují se v hojném množství, i když maso ideálně pouze obden, u horkých typů stačí 2x týdně:
- rýže
- brambory
- meruňky a broskve
- soja
- máslo
- fazole a čočka
- kukuřice
- mrkev a červená řepa
- kachní, krůtí, telecí a vepřové maso
Povaha potravin ukazuje, jak se bude potravina chovat v organismu. Například zelený či bílý čaj je povahy studené. I v horké podobě vyvolají v těle ochlazení a jsou tedy vhodné během horkých letních dnů. Naopak typicky horkou potravinou je čerstvý zázvor, který rychle prohřeje organismus a vyvolá pocení.
V dnešní době je velmi populární voda s citronem, ale protože je citron chladné povahy, měl by se užívat hlavně v létě. "V zimě oslabuje. Horkokrevným lidem bude popíjení vody s citronem příjemné i v zimě. Navíc svou povahou citron pomáhá játrům odvádět z těla škodliviny. Paradoxně se ale nedoporučuje u zimních nachlazení, kdy je potřeba se vypotit," vysvětluje dietolog Paul Pitchford.
Z hlediska tepelné povahy potravin má daleko větší smysl jíst ovoce a zeleninu, když právě roste, tedy v létě či na podzim. "Ovoce je navíc třeba konzumovat v rozumné míře, protože ochlazuje a jeho nadmíra může způsobit průjmy. Ideální úpravou potravin včetně ovoce a zeleniny je mírné povaření. Syrové jídlo je všeobecně příliš stimulující," domnívá se Pitchford s tím, že lidé se obvykle pro něco nadchnou, přeženou to, a pak se snadno stane, že se potravou příliš ochladí, nebo naopak příliš zahřejí. Je třeba být citlivý a vnímavý. O tom, jak se lépe stravovat a být štíhlí, jsme psali také zde.
Zdroj: tradicni-terapie.cz, prozeny.cz.