|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Nepříjemný dech mají muži obvykle po probuzení 

Nepříjemně zapáchající dech často ukazuje na vnitřní potíže. Nejčastější příčiny a jejich řešení

14. srpna 2021 08:44 / Depositphotos
 0   0
Přibývá lidí, kteří se obzvlášť po ránu nemohou ani cítit. Polibek od partnera se musí odložit. Mnohdy proti zápachu z úst nepomohou ani žvýkačky a ústní vody. Zapáchající dech totiž obvykle ukazuje na vnitřní potíže.

Nepříjemný pach v ústech znepříjemňuje život zejména kuřákům, kteří si málo čistí zuby. Kupodivu to ale zdaleka není jen jejich problém. Zapáchající dech trápí i malé děti, ženy na dietě nebo příliš horkokrevné jedince, u kterých je důvodem nadbytečný oheň, který spaluje nejen potravu, ale páchá i mnoho škod. Tuto vnitřní horkost dobře řeší ochlazující strava a vynechání alkoholu.

Nejčastější důvody zápachu z úst:

1. Nedostatečná ústní hygiena. V mezizubních prostorech zůstávají zbytky rozkládajících se potravin a na špatně vyčištěných zubech se hromadí plak, v němž se množí bakterie.
2. Neléčený zubní kaz a parodontóza (i v prvním stádiu).
3. Hlad, a to zvláště trvá-li delší dobu (přísné diety, půsty). Na jazyku i zubech se totiž při hladovění usazuje více plaku (potažmo bakterií) a během půstů se tělo přirozeně čistí od odpadních látek.
4. Zubní kámen je další možnou příčinou zápachu z (bývá i předstupínkem parodontózy).
5. Problém v trávicím ústrojí, například snížená schopnost zpracovávat bílkoviny,či cukrovka atd.

6. Zánětlivé procesy v dutině ústní a okolí (na mandlích, v krku a nosohltanu, v uchu, ve vedlejších nosních dutinách apod.). Zánět může být i chronický a bolest takřka neznatelná.
7. Některé léky, zvláště s obsahem síry nebo léky omezující množství produkovaných slin. Někdy se zápach z úst přechodně vyskytuje i po antibiotické léčbě a některých lécích na deprese a alergie.
8. Hormonální změny s extrémní únavou a vyčerpáním. V těle dochází k přemnožení určitých kmenů anaerobních bakterií.
9. Kouření, pití alkoholu a aromatické potraviny. 

Řešení

Nachází-li se zdroj zápachu přímo v ústní dutině, pomoci může návštěva zubní ordinace, kde lékař problém buď sám vyřeší, nebo doporučí další postup. Významná je také konzultace s dentálním hygienistou, který pacienta nejen ošetří, ale zároveň ho i náležitě zaškolí a poučí o čištění zubů a ústní dutiny v domácím prostředí.

Špatnou životosprávu i sníženou tvorbu slin vlivem rozmanitých faktorů může pacient zkusit vyřešit sám. Pomůže například jiná skladba jídelníčku, dodržování pitného režimu, ale také omezená konzumace alkoholu či kávy. Lidé s tímto problémem by navíc měli zcela vynechat kouření, nebo tento zlozvyk alespoň omezit na minimum.

Ověřené postupy

  • Pravidelné čištění zubů (alespoň 2x denně).
  • Používání zubní pasty s fluoridem.
  • Používání zubní nitě či mezizubních kartáčků.
  • Používání ústní vody obsahující látky s antibakteriálními účinky.
  • Vyplachování úst vodou po každém jídle.
  • Pravidelné čištění jazyka.
  • Dostatečný příjem tekutin.
  • Dodržování správné životosprávy.
  • Důkladná péče o svou zubní náhradu.
  • Pravidelná návštěva zubního lékaře.
  • Odborné čištění zubů v rámci dentální hygieny.

Co se týče vhodných potravin, které dokáží zápachu z úst částečně předcházet, jedná se například o mrkev, jablka, celer nebo ovoce s vitaminem C (potraviny podporující tvorbu slin). Jogurty pak dokáží zlikvidovat nežádoucí bakterie v ústech a příjemný dech může navodit třeba bazalka, petržel nebo máta. Dále se doporučuje pití zeleného čaje s obsahem antibakteriálních látek. O dalších úžasných účincích zeleného čaje jsme psali zde.

Zdroj: zdravi.euro.cz, tradicni-terapie.cz.

Fotogalerie
Marcela Plachá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu