|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Ostatní
Vyřežte si dýni na Halloween 

Jak co nejlépe vydlabat dýně, aby dobře vypadaly a vydržely co nejdéle

26. října 2019 09:36 / Depositphotos
 0   0
Vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, duchové, čarodějnice, černé kočky, sovy nebo kostlivci. To vše jsou symboly svátku Halloween, který se v anglosaských zemích slaví 31. října. V Česku máme o dva dny později Dušičky a jeden zvyk jsme si přebrali – vydlabané dýně.

Během Halloweenu děti ve většině anglicky mluvících zemí chodí od domu k domu ve strašidelných kostýmech se slovy „Koledu, nebo vám něco provedu“. Typicky pomažou pastou kliku od dveří, pomalují auto nebo rozházejí listí po zahradě. Lidé se proto raději vykupují sladkostmi. Název Halloween vzešel z anglického výrazu pro předvečer Všech svatých All Hallows' Eve.

Naše tradice

U nás vzpomínáme 2. listopadu na zesnulé, pro což se vžil lidový název Dušičky. A to je čas zapalování svíček za duše našich blízkých, kteří už nejsou mezi námi. A protože i v našich končinách hojně rostou dýně, není divu, že jsme i u nás začali vydlabávat, vyřezávat a zdobit naše příbytky těmito krásnými a doslova oduševnělými dekoracemi.

Jak vydlabat dýni

Ve vrchní části dýně kolem stopky vyřežte kruhový otvor o takové velikosti, abyste mohli pohodlně vydlabat dužinu. Na to si vezměte latexové rukavice, abyste si neušpinili ruce a vlákna vám nezůstala za nehty. Z dužiny si později můžete připravit luxusní čokoládový dezert. Na dýni si fixem předkreslete otvory, které budete chtít udělat. Můžete také využít různých šablon, které jste si dopředu připravili. Nejvíce se používají oči různých tvarů, ústa děsivá nebo veselá a nos.

Na vyřezávání otvorů použijte ostrý tenký nůž, například na zeleninu nebo steakový. Naříznout otvory můžete snadněji odlamovacím nožem. Pro toho, kdo si troufne na složitější a jemnější tvary, jsou určené speciální nože na vyřezávání ovoce a zeleniny zvané carvingové.

Jak vyřezané dýně co nejdéle uchovat?

Dezinfekce

Dýni nedlabejte příliš blízko slupce, aby zůstaly silnější stěny a dýně zůstala pevná a nehroutila se. Vydlabaným dýním prodloužíte trvanlivost, když je namočíte na několik hodin do vody s trochou sava kvůli zbrzdění případných houbových infekcí. Menší dýně ponořte do hrnce či lavoru, větší do vany. Pak je osušte a natřete vnitřky a všechny otvory stolním olejem nebo vazelínou, tím výrazně prodloužíte jejich trvanlivost.

Pokud nemáte malé děti, které budou dýni neustále otlapkávat a olizovat, postříkejte ji zevnitř i zvenku důkladně nějakým jemnějším dezinfekčním prostředkem proti plísním (třeba tím, co používáte v koupelně). Nechte ho 20 minut působit a pak otřete.

Ideálně ji nechte v chladu

Pro dobrý vzhled dýně je důležitá i teplota, při které budete dýni uchovávat – samozřejmě čím nižší, tím lepší. Počítejte s tím, že krásná a čerstvá vám vydrží zhruba týden.

Čím dýně prosvítit

Na menší dýně vám postačí čajové svíčky, u větších použijte hřbitovní svíce v plastovém obalu. Efektněji vypadají ty v červeném plastu. Jelikož při hoření svící dochází k vysušování dýní, můžete je nahradit LED světýlky či lampičkami. Existují i blikající nebo „mrkací“ s efektem hořícího plamene. Způsobů, jak si dekorativně pohrát s dýněmi, je spousta. Několik nápadů přinášíme v naší fotogalerii.  

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu