|  HOBBY
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Ostatní
Voda z rýže má v domácnosti široké využití 

Voda z rýže má skvělé účinky na mnoho chorob a ještě vám pomůže s péčí o pokojové rostliny

26. listopadu 2019 17:38 / Shutterstock
 26   0
Voda z rýže je velmi bohatá na vitaminy a minerály a podle odborníků jde v podstatě o malý zázrak, který vám může v mnoha ohledech pomoci. Rýžová voda vám totiž v domácích podmínkách nahradí i luxusní kosmetické přípravky, je skvělým léčivem na celou řadu chorob a ještě vám poslouží k péči o pokojové rostliny. 

Většina lidí vaří rýži stejným způsobem - nejprve ji propláchne vodou, pak uvaří a přebytečnou vodu slije do dřezu. Jenže to se dopouští obrovské chyby. Voda z rýže totiž do kanalizace rozhodně nepatří. Existuje pro to několik velmi pádných důvodů.

Jak rýžovou vodu připravit

Vodu z uvařené rýže jednoduše přelijte do skleněné nádoby a dejte na chvíli do lednice. Jakmile je voda studená, je připravena k dalšímu použití. Použít ale můžete i vodu z nevařené rýže. Zrna nejprve propláchněte, abyste je zbavili nečistot. Pak tvrdou rýži dejte do misky a zalejte vodou. Promíchejte a nechte 10 až 15 minut odstát. Vodu pak stačí scedit a dát do skleněné nádoby.

Využití rýžové vody

Rýžovou vodu, kterou byste za normálních okolností vylili do odpadu, lze využít velmi rozličnými zůsoby. Vyzkoušejte alespoň některé z nich.

Pokojové kytky

Voda z rýže obsahuje mnoho látek, které jsou běžně součástí kupovaných hnojiv pro rostliny. Obzvláště dusík, draslík a fosfor zajistí rostlinám potřebnou výživu a vitalitu.

Voda se může používat na zalévání rostlin maximálně 2x týdně. K tomuto účelu můžete použít vodu z nevařené rýže i tu z vařené. V tom případě by ale měla mít pokojovou teplotu a neměla by obsahovat sůl. O dalších tipech na přírodní hnojivo jsme psali před časem.

Přírodní léčivo

Rýžová voda léčí i řadu nemocí, a to i velmi vážných. Zde je seznam některých z nich:

Předchází zácpě - rýžová voda je bohatá na vlákninu a usnadňuje pohyb potravy ve střevech. Kromě toho, její obsah škrobu podporuje růst prospěšných střevních bakterií.

Zabraňuje dehydrataci - při náročných fyzických aktivitách ztrácí naše tělo hodně tekutin prostřednictvím potu. Rýžová voda je výborný způsob, jak doplnit nejen tekutiny, ale i ztracené minerály a elektrolyty.

Srazí teplotu - rýžová voda se často používá při léčbě horečky, protože zabraňuje ztrátě tekutin. Dále dodává tělu živiny a urychluje proces hojení.

Léčí průjem - voda z rýže pomáhá nejen při zácpě, ale také při průjmu. Je účinným prostředkem na průjem jak u dospělých, tak u dětí.

Předchází rakovině - pravidelné pití rýžové vody dokáže předcházet některým druhům rakoviny, hlavně u orgánů trávicího traktu, jako jsou žaludek či tlusté střevo.

Předchází Alzheimerově chorobě - některé zdroje říkají, že voda z vařené rýže dokáže bránit i propuknutí Alzheimerovy choroby. Vědecky to ale zatím prokázáno není.

Kosmetické přípravky

Po celá staletí asijské ženy využívají rýžovou vodu pro péči o své vlasy a pleť. Výzkumy prokázaly, že rýžová voda zlepšuje elasticitu vlasů a snižuje povrchové tření. Obsahuje inositol, vitamin skupiny B, což má obnovující schopnosti pro poškozené partie vlasů. Ne nadarmo je inositol označován za vitamin mladí. Inositol zůstává ve struktuře vlasů i po jejich opláchnutí. Zároveň tak působí jako prevence a ochrana před případným poškozením.

Pravidelné koupele vlasů rýžovou vodou zlepšuje poddajnost vlasů. Mimo jiné aminokyseliny obsažené v rýžové koupeli posilují vlasové kořínky, podporují objem vlasů a zanechají vlasy hebké a lesklé.

Rýžová voda nemá blahodárné účinky pouze na vlasy, ale také na pokožku. Díky uklidňujícím a chladícím účinkům se rýžová voda stala nedílnou součástí ajurvédské medicíny. Rýžovou vodou se běžně ošetřují zanícené oblasti kůže.

Voda z rýže má také velmi silné hydratační, antioxidační a léčivé vlastnosti, které napomáhají posílit mikrocirkulační oběh pokožky, zabraňují vzniku stařeckých skvrn a zmírňují případnou podrážděnost a zánětlivost. Pokožka tak bude čistá, svěží a dostatečně hydratovaná. Rýžová voda dokonce dodá pokožce a vlasům lehkou ochranu před silným slunečním zářením.

Vlasová koupel - po běžném umytí si vlasy opláchněte ještě rýžovou vodou a nechte tekutinu ve vlasech působit dvě až tři minuty a pak opláchněte. Vaše vlasy budou mnohem lesklejší a hlavně pevnější. Rýžová voda totiž dokáže vyplnit trhliny ve struktuře vašich vlasů.

Pleťová koupel - pro čistění a rozzáření pokožky můžete použít rýžovou vodu smíchanou s pár kapkami citrónové šťávy a levandulového či jiného oblíbeného esenciálního oleje. Takto ošetřená pokožka bude hladká, pružná a rozzářená. Vlasy budou hydratované, hebké a plné lesku. Ve směsi můžete také nechat trochu zrnek rýže pro peelingový efekt.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu