|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Vytvořte stromům pár jednoduchých podpěr 

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co dělat, abyste nepřišli o většinu úrody

12. srpna 2018 12:11 / Depositphotos
 0   0
Čekáte letos dobrou úrodu? Pokud jsou vaše stromy obsypané švestkami, jablky, nebo hruškami, pak jim včas pomozte, abyste o většinu úrody nepřišli.

Dobře si ovocné stromy prohlédněte. Pokud jsou některé větve doslova obsypané a začínají se pod tíhou plodů ohýbat, bude nutné jim vytvořit podporu. Stačí vám k tomu pár latí a kousek gumy, abyste ochránili větve před sedřením kůry. 

Malé plody otrhejte

Pokud je ovoce na větvi příliš, můžete jej otrhat, aby se strom příliš nevysiloval a plody nebyly tolik neduživé. Vyřaďte ty slabší nebo hodně malé plody. To můžete učinit u jabloní, hrušní, meruněk, broskví, nebo u švestek a blum. Úrodu můžete příští rok mít ještě vyšší, pokud během léta stromy prořežete. O tom, jak na to, jsme psali zde.

Jednoduchá podpěra

Jednoduchých podpěr se hodně používá u stromů s řídkou korunou a dlouhými větvemi. Nevýhodou tohoto způsobu je jejich značná spotřeba podpěr. Tento typ podpěry stavíme pod každou jednotlivou sehnutou větev stromu. Tyče stavte svisle, nijak je nenaklánějte, aby větve zůstaly v původní poloze, nedávejte tyče ani moc vysoko. Podpěry by neměly být umístěny u paty nebo na konci větve, jinak by mohlo dojít k jejímu zlomení. Ideální je zapřít podpěru zhruba ve druhé třetině větve. Vyhněte se přitom místům, kde by se mohla větev zlomit nebo odřít.

Stěnová podpěra

Stěnová nebo také špalírová podpěra se používá hlavně u odrůd s jehlancovitou korunou, u nichž jsou plody umístěny hlavně na konci dlouhých větví. Při špalírovém podpírání se připevňuje ke střednímu pokračování kmene dlouhá podpěra, která dosahuje vrcholu stromu. K jedné z hlavních větví postavte ve vzdálenosti 30-50cm druhou podpěru, která bude rovnoběžná se základní podpěrou. K ní pak připevněte všechny blízké větve s plody, a i v tomto případě zachovejte jejich normální polohu. Takto pokračujte dál. Nakonec všechny svisle postavené podpěry zpevněte mezi sebou kratšími vodorovnými podpěrami, které umístíte v několika řadách s přibližně metrovým odstupem. K těmto podpěrám nakonec připevněte nejbližší větve s plody.

Podpěrná klec

Podpěrná klec je jednodušší než špalírová podpěra. A používá se u stromů s rozložitou korunou, u nichž je plodnost soustředěna hlavně na tenké větévky. Při tomto způsobu se podkládají podpěry svisle u konců hlavních větví po obvodu koruny. Podpěry se nakonec přivážou ke kůlům zaraženým do země. Pak se ke svislým podpěrám uvazují vodorovné, jdou po celém obvodu koruny ve 3 až 5 řadách. V konečném důsledku strom vypadá, jako by byl v kleci.

Podpěrný jehlanec

Tento způsob se používá u stromů s menší korunou, hlavně u zákrsků. Při tomto uspořádání umístíte 4 až 8 dlouhých podpěr šikmo kolem stromu. K zajištění lepší stability se doporučuje zarážet ke spodním koncům podpěr kolíky, k nimž podpěry připevníte. Nakonec svažte nad vrcholkem stromů všechny horní konce podpěr. K podchycení větví uvnitř koruny poté upevněte vodorovné podpěry.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu