|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Ostatní
Šperky vyžadují pravidelnou údržbu 

Jak správně vyčistit zašlé šperky a na co si dát obzvláště pozor

06. srpna 2018 14:53 / Pexels
 0   0
Ženy a šperky odjakživa patří k sobě. Milujete ten pocit, když vás váš partner potěší krásným šperkem, který v krabičce září. Za pár měsíců nošení je ale vše jinak a vy postrádáte ten překrásný lesk a třpyt? Poradíme vám, jak si doma správně vyčistit šperky.

Před samotným procesem čistění je důležité vědět, z jakého materiálu jsou vaše šperky vyrobené. Díky správné péči budou i po letech jako nové.

Jak často šperky čistit

Vše záleží na tom, jak často své šperky nosíte. Pokud zásnubní a snubní prstýnek téměř nesundáte z prstu, bude potřebovat větší péči, než perlové náušnice, které vyneseme při speciální příležitosti. Prstýnky jsou obecně většinou náchylnější k usazování nečistot, protože jsou nošené na exponovaném místě a jsou také většinou zdobené spoustou detailů.

Obecně platí, že byste se o své šperky měli starat pravidelně. Nevystavovat je zbytečně kosmetickým přípravkům, jako jsou například tělové krémy nebo parfémy. Vhodné je šperky čistit alespoň jednou za měsíc, pokud jsou nošené denně. Jednou za šest měsíců byste je měli nechat vyčistit profesionálně.

Jak vyčistit zlato a drahé kameny

Připravte si vodní lázeň. Do misky z vodou přidejte jar na mytí nádobí a šperky v něm nechte pár minut louhovat. Poté je z vody vyjměte a opatrně otřete hladkou houbičkou. Pokud jsou více zdobené, můžete použít pro důkladnější očištění měkký zubní kartáček. Dejte opravdu pozor na hrubost štětin kartáčku, protože byste si mohli šperk poškrábat, pokud by byl kartáček tvrdý. Poté šperky opláchněte vodou a vyleštěte papírovým ubrouskem. Na zlato a jiné kovy také funguje například citronová šťávou, kterou naneste na hadřík nebo zubní kartáček.

Skoncujte s černajícím stříbrem

Nechcete přihlížet, jak vaše oblíbené stříbrné šperky černají? Vyvarujte se kontaktu s chemickými prostředky. Nejvhodnější pro stříbrné šperky je speciální prostředek na čištění stříbra, který stojí pár korun a koupíte ho v drogerii. Velice účinným prostředkem je také čistící hadřík, který seženete v každém klenotnictví. Pokud byste chtěli vyzkoušet domácí recept, použijte keramickou nebo skleněnou misku, do které vložíte hliník (kus alobalu nebo hliníkovou lžíci), přidáte šperky a ty zalejete vroucí vodou.

V této lázni nechte stříbro několik hodin a pak ho vyndejte a důkladně osušte. Dalším způsobem je využití popela. Naneste na hadřík jemný popel a šperk s ním pomalu otírejte. Na hadřík můžete přidat i několik kapek vody. Změnu uvidíte okamžitě. Dalším způsobem je využití zubní pasty. Naneste ji na stříbrný šperk, nechte ji zaschnout a poté vyčistěte zubním kartáčkem.

Na perly velice opatrně

Perlové náhrdelníky nebo náramky jsou velice delikátním klenotem. Vzhledem k tomu, že jsou organického původu, nesnáší jakýkoliv kontakt s chemickými prostředky. Pokud se vám omylem stane, že ztratí svůj lesk, buďte při jejich čištění velice opatrní. Opláchněte perly vodou a vysušte je. Potom k jejich čištění použijte přírodní olej, kterým potřete kuličku po kuličce. Zbytek oleje osušte papírovým ubrouskem.

Bižuterie chce dobře skladovat

Bižuterie vám může vydržet celé roky, když se o ni budete dobře starat. Nejlépe uděláte, když jednotlivé kousky budete skladovat samostatně v krabičkách nebo sáčcích. Určitě se s bižuterií nekoupejte, nenoste ji do sauny a na noc ji sundávejte. Pokud i přesto potřebuje vyčistit, bude na ni fungovat roztok půl na půl horké vody a jaru. Bižuterii v něm nechte hodinu ležet a pak ji důkladně osušte.

Fotogalerie
Kateřina Riegrová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu