|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
I v létě je potřeba se o svého pejska dobře starat a hlídat ho 

V létě číhá na vaše čtyřnohé miláčky celá řada nástrah. Víte o nich?

30. června 2018 15:02 / Shutterstock
 0   0
Otravy, alergie, úpaly, popáleniny nohou. Tohle vše a mnohem víc hrozí během léta vašim čtyřnohým mazlíčkům. Na co si tedy konkrétně dát pozor? Poradíme vám.

Léto je plné nebezpečných nástrah, které mohou číhat nejenom na děti, ale také na vaše čtyřnohé mazlíčky. Proto, jestli se chcete vyhnout všem možným komplikacím, dejte si pozor na následující věci.

Nezavírejte psy v autě!

Jestli si myslíte, že když na chvíli vyběhnete do obchodu, tak vašemu pejskovi nemůže uškodit krátké čekání v zavřeném autě, jste na omylu. Může ho to i zabít. Teplota v autě stoupá nejvíc v prvních 15-20 minutách po zaparkování. Oproti původní teplotě se může zvednout až o 40 °C, dokonce i když necháte pootevřené okénko. Proto je vhodné brát psa s sebou, přestože parkujete ve stínu.

Hrozba úpalu

Ano, i pejskům hrozí úpal. Oproti lidem totiž nemají potní žlázy. Zvíře se tak ochlazuje jak vyplazením jazyka, tak i pomocí srsti. Nevyčesaná srst a dredy mohou snížit účinnost jejich ochlazovacího mechanizmu.

První pomoc

Pokud má pes úpal, mohutně přitom oddychuje, má vykulené oči, sliní, popřípadě kašle. Může být malátný, nebo dokonce omdlít. V takovém případě jednejte rychle, ale ne tím, že ho polejete studenou vodou. Prudké ochlazení stáhne cévky pod kůží zvířete a zastaví cyklus přirozeného ochlazování. Nejdříve ochlaďte mokrými ručníky psovi zátylek, hruď a břicho. Nohy polévejte vlažnou vodou. Teprve za chvíli psa položte na mokrou deku, kde ho můžeme polévat vlažnou vodou. Pokud pejsek ani potom viditelně neokřeje, vyhledejte veterináře.

Asfalt pálí

Během letních dnů se mohou chodníky i dlažba rozpálit až na 50 °C. Rozpálený povrch navíc vytváří vysoké přízemní teploty. Při předpovědi 30 °C ve stínu může teplota nad dlážděním dosahovat až 45 °C. A to už pro některá plemena představuje vážný problém. Citlivé tlapky chlupáčů se na takovém povrchu mohou i popálit. Proto při těchto teplotách uzpůsobte i režim venčení.

Strach z bouřky

K létům patří i bouřky. A i ty někteří pejsci nesnášejí zrovna dobře a během nich si vyplašený pes může i ublížit. Pokud máte takového strašpytla doma, snažte se jeho strach z bouřek co nejvíce eliminovat. Například tím, že jej na chvíli vezmete domů a poskytnete mu místo, kde se cítí bezpečně. Snažte se jej rozptýlit nějakou hrou, pusťte k tomu rádio nebo televizi, které mohou bouřku trochu přehlušit. Pokud se pes bojí i blesku, zatáhněte závěsy nebo rozsviťte lampu, abyste minimalizovali viditelnost blesků. Jestliže však chlupáč zažívá extrémní strach a ničí přitom vybavení domu a vaše věci, snaží se bezhlavě utíkat, je na místě se poradit s veterinářem. Může se totiž už jednat o fobii.

Stojatá voda

Během procházek svého psa hlídejte, aby nepil vodu například z jezírek, beček a dalších stojatých vod. Hrozí mu tak nemalé trávicí obtíže nebo dokonce i bakteriální infekce.

Jedovaté rostliny 

V našich zeměpisných podmínkách existuje asi sedmdesát druhů rostlin, které jsou pro psy jedovaté. A pokud k tomu přičtete jedovaté pokojovky, o kterých jsme psali zde, je zaděláno na malér. I když pes obvykle pozná, zda ta či ona rostlina je pro něj ta pravá, je však lepší, když se u každé pořizované rostliny přesvědčíte, jestli není jedovatá.

Sezonní alergie

Také pejsci trpí na alergie. K nejčastějším patří alergie na blechy, plísně, trávu a jiné rostliny. Tedy na věci, kterým se chlupáč na zahradě moc nevyhne. Kožní alergickou reakci poznáte podle toho, že se pes škrábe a masivně ztrácí srst. V tom případě navštivte veterináře a zkuste se vyhýbat rizikovým oblastem.

Nebezpečná krysí žloutenka

Krysí žloutenka, neboli také leptospiróza je nemoc, která je přenosná nejenom na psy ale i lidi. Vaši chlupáči ji mohou chytit při kontaktu s nakaženými hlodavci a jinými zvířaty, popřípadě s jejich slinami nebo močí, ale z infikované vody. Zvlášť rizikové jsou destinace, kde žijí toulaví psi a hlodavci. K příznakům patří horečka, nechutenství, apatie, později žloutenka a krvácení z tlamy. Psi často umírají na selhání ledvin. Proti leptospiróze existuje očkování.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu