|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Plíseň se projevuje zčernáním listů, stonků a i plodů 

Strašák všech pěstitelů rajčat: Plíseň bramborová. Jak ji poznat a jak svou úrodu proti ní bránit

27. června 2018 08:14 / Shutterstock
 2   0
Plíseň bramborová. Asi největší strašák všech pěstitelů. Tato choroba napadá hlavně rajčata. Proto je třeba se proti ní začít bránit už nyní. Jak? Poradíme vám.

Rajčata pěstuje snad každý. Je to nenáročná rostlina, která se dá zasadit i na balkoně nebo třeba v pytlích. Veškerou vaši snahu, a tedy i úrodu, však může zničit plíseň bramborová. Za příznivých podmínek dokáže za pár dnů sežehnout celý porost rajčat či brambor. V konečném důsledku to vypadá, jako by se vám přes zahradu přehnal požár. Zůstanou jen zkroucené seschlé listy na hnědnoucích stoncích. Nedozrálé plody již nedozrají. A rajčatová sezona tím pro vás skončila.

Jak ji poznat

Plíseň bramborová je velmi rozšířená tam, kde pěstují rajčata a brambory. Zprvu napadá stonky, listy a následně i plody. Poznáte to tak, že ještě zelená rajská jablíčka najednou flekatí, dužina změkne a ztmavne. Nedoporučuje se vykrájet nezasažené části plodů ani nechat dojít zelené, protože rostlina je v tu chvíli už celá napadená. Bohužel, rostlinu už nejde zachránit a musíte ji zlikvidovat. Nepomůže ani pokud pěstujete rajčata a brambory odděleně. Spory plísně totiž dokáží na hlízách brambor přezimovat a pak je roznese vítr.

Prevence je základ

Venku je výhodné pěstování rajčat u zdi či pod stříškou, kde jsou chráněna před deštěm. Přibližně od druhé poloviny června rostliny pravidelně důkladně prohlížejte. Při pěstování rajčat ve sklenících či fóliovnících se dá výskytu choroby předejít vhodnou zálivkou a zabráněním orosení listů, protože spory vyklíčí i v kapce vody. Skleník tedy dostatečně větrejte a rostliny nezalévejte na noc, kdy jsou listy dlouho ovlhčené. Při zalévání nikdy nenamáčejte listy a stonky rostlin.

Kdy začít s postřiky

Hlavní postřik proti plísni bramborové by měl být proveden na přelomu května a června. A další postřiky se preventivně provádí i během července. Systémové fungicidy vyměňte za kontaktní, které mají kratší ochranné lhůty. Rajčata stříkejte zejména před a po dešti.

Babské recepty

K preventivnímu ošetření rajčat můžete zkusit výluh z česneku. Několik stroužků česneku vložte do litru studené vody a nechte přes noc vylouhovat. Výluh pak přelijte do rozprašovače a rostliny postříkejte. Zkusit můžete i přesličkový výluh, mléko naředěné vodou v poměru 1:5 nebo vodní výluh z vrbové kůry, která obsahuje fungicidní látky a salicin. Při aplikaci postřiku nezapomeňte nechat část rostlin neošetřenou, abyste měli srovnání a mohli si udělat závěr, jestli přípravek opravdu funguje.

Tip na závěr

Zkuste také pěstovat divoká rajčata, která jsou přirozeně odolná vůči plísni, mají menší a chutnější plody a snadno se pěstují. Rajčata také můžete pěstovat společně s jinými rostlinami, díky nimž budou mnohem odolnější proti dalším chorobám. Více o tomto tématu jsme psali zde

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu