|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Pejskům hrozí z pojídání kočičích exkrementů řada nemocí 

Libuje si váš pejsek v kočičích exkrementech? Víme, co mu chybí

21. června 2018 13:56 / Internet
 0   0
Chováte-li v jedné domácnosti psa i kočku, je dost možné, že jste načapali vašeho chlupáče, jak pojídá kočičí výkaly. Proč to dělá? Příčin může být celá řada, ale hlavně pejskům hrozí vážné nemoci.

Koprofágie, tedy požírání exkrementů, bývají tématem řady chovatelů psů. Ti jsou totiž skutečně schopni pozřít jak své výkaly, tak i kteréhokoliv zvířete, koček a koní nevyjímaje. A někteří to dělají opravdu s vášní. Mnozí psi jsou pak přistiženi, když si nesou kočičí hovínko obalené stelivem do svého pelechu, jiní jsou takoví fajnšmekři, že čekají přímo u zdroje a tu cennost nenechají na stelivo ani dopadnout.

Přesuňte záchod

Pokud svého pejska přistihnete při „krádeži“ výkalu, zkuste přesunout kočičí záchod na jiné místo, případně ho důmyslně ukryjte, třeba do speciální skříňky. O tomto tématu jsme více psali zde. Jestli takovou možnost nemáte, pořiďte své kočce záchod s mřížovou zábranou, kterou kočka dokáže přelézt, ale pes ne. Můžete také kočičí wc umístit na výše položené místo, kam pes nedosáhne. Také pomáhá, pokud kočičí trus posypete hodně ostrým kořením, nejlépe cayenským pepřem, což ho spolehlivě odradí.  A hlavně se snažte v první řadě najít příčinu tohoto jeho chování.

Místo „hovínka“ syrečky

Jednou z příčin, proč to váš pejsek dělá, může být nedostatek vitaminu v jeho stravě. Je možné, že jeho obvyklá strava obsahuje menší množství například bílkovin, vlákniny nebo vitaminů skupiny B. Většinu psů lákají kočičí exkrementy svou „vůní“, protože i kočičí strava bývá častěji mnohem aromatičtější a nemohou tomu prostě odolat. Dopřejte psovi pravidelně kousek syrečku, který by měl jeho touhu po smradlavé chutné pochoutce aspoň částečně uspokojit.

Nudí se

Váš pejsek to také může prostě a jednoduše dělat z nudy, aby se nějak zabavil. Je to pro něj určité zpestření monotónního dne, když je sám doma. Proto změňte hračky a pokud mají otvory, dejte do nich pár granulí nebo jiných laskomin. Tím se vyjde vstříc jak touze psa prozkoumávat a ochutnávat neznámé věci, tak jeho snaze zahnat nudu.

Je nemocný

Zdravotní příčinou může být parazitóza, cukrovka nebo některé hormonální poruchy (například snížená funkce štítné žlázy) či podávání některých léků, například steroidů.

Hrozba tetanusu

Oblíbenou „pochoutkou“ psů bývá i koňský výkal. To se týká zejména pejsků, kteří žijí společně na farmě s koňmi nebo se pohybují v jejich blízkosti. Problém je, pokud se jedná o štěně, kterému se zrovna mění mléčný chrup za trvalý. Hrozí totiž přestup bakterií způsobujících tetanus z koňské stolice do organismu psa přes narušené dásně. Kromě toho spočívá velké riziko také v přenosu různých infekčních a parazitárních onemocnění, jako je giardie, škrkavky nebo tasemnice.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu