Pěstováním bylinek ušetříte a navíc vám umožní doslova kouzlit v kuchyni. Jak na pěstování v jednom květináči?
Co takhle zasadit všechny bylinky do jednoho květináče či truhlíku, abychom ušetřili místo, a zároveň je měli všechny po ruce? Zde je pár tipů, jak na to.
Použijte semenáčky, abyste mohli bylinky dříve sklízet. Některé bylinky je obtížnější vypěstovat ze semínek. Také proto budou semenáčky lepší, obzvláště pokud jste začátečník.
Použijte substrát, který dobře odvádí vodu, ne obyčejnou hlínu z vaší zahrádky. Vyberte vhodný květináč. Když chcete zasadit několik různých bylinek do jednoho květináče, musíte jim dát dostatek prostoru k růstu. Proto bude potřeba zvolit odpovídající velikost.
Spodek květináče můžete vyplnit borovými šiškami. Potom nebudete muset plnit celou nádobu substrátem a ani nebude tak těžká. Také je lehce vyndáte, kdybyste chtěli na konci sezóny hlínu vyhodit.
Nezapomeňte, že bylinky potřebují hodně světla, nejlépe alespoň po dobu šesti hodin denně. Také můžete nakonec přidat cedulky s názvy bylinek, částečně pro vaši lepší orientaci a částečně i proto, že si s nimi můžete vyhrát a celý květináč potom bude vypadat lépe.
Deset nenáročných druhů bylinek
Určitě si vyberete z deseti nenáročných bylinek, nejčastěji pěstovaných a používaných v naší kuchyni. Přidáním těchto čerstvých bylinek do pokrmů výrazně zlepšíte chuť jídel a navíc jsou také léčivé.
Pěstování zvládnete bez problémů u všech těchto druhů:
- Bazalka pravá
- Majoránka zahradní
- Pelyněk estragon
- Kopr vonný
- Koriandr setý
- Majoránka zahradní
- Meduňka lékařská
- Pažitka pobřežní
- Petržel listová
- Tymián obecný
- Šalvěj lékařská