Co byste ještě měli stihnout na zahradě v první zářijových dnech
I přes nepěkné počasí lze předpokládat, že většina zahrádkářů průběžně sklízí vypěstovanou zeleninu. Jinak by například takové cukety mohly zdřevnatět a jiná zelenina by například při absenci sklizně šla spíše do semen než do samotných rostlin. Takže je potřeba sklízet průběžně, i když je venku chladno a déšť.
Péči vyžadují také květiny
Nechtělo se vám v dešti stříhat suché květy? Pak je vám při pohledu z okna na vaši zahradu jasné, že je potřeba to na poslední chvíli rychle dohnat. To platí také pro trvalky, ať už máte na zahradě penstemony, jiřiny, helenium neboli záplevák, jarmanky a mnoho dalších. U nich je nutné pravidelně odstraňovat uschlé květy, což jim umožňuje vrátit energii zpět do silného růstu. To prodlužuje období jejich květu až do podzimu.
Dalším úkolem, který spadá do srpna a začátku září, je odebírání štěpů ze salvií, penstemonů a pelargonií, které se všechny tímto způsobem snadno následně množí. Vezměte štěpy z nekvetoucích výhonků, protože se snadněji zakoření. Odřízněte výhonek asi 10-15 cm těsně nad pupenem. Odřízněte nejnižší listy a konec štěpu namočte do stimulátoru zakořeňování a následně je zasaďte, samozřejmě do skleníku nebo doma.
Co dalšího potřeba udělat
Ostříhejte alchemilku a odolné muškáty, abyste podpořili jejich další růst. Prořezejte také vistárie, abyste je udrželi ve formě. Pokud máte zájem, sbírejte semena z náprstníků a jiných letních trvalek.
Jestliže pěstujete rostliny v kontejnerech, poskytněte jim tekuté hnojivo s vysokým obsahem potaše, tedy uhličitanu draselného, abyste prodloužili období kvetení.
A pokud si na další sezonu chcete vypěstovat nové jahody, pak jejich dlouhé tenké výhonky nechte zakořenit v připravených nádobách. Vytvoříte tak nové rostliny, které pak v září ještě stihnete zasadit. Dále čtěte: Tyto skvělé druhy zeleniny stihnete vypěstovat na zahradě ještě během podzimu.
Zdroj: House And Garden.