|  HOBBY
ne 21. dubna, svátek má Alexandra, zítra Evženie
Ostatní
Stačí znát pár triků, jak o semišové boty správně pečovat 

Několik tipů, jak v zimě pečovat o semišové boty. Vydrží pak čisté i v mokrém počasí

17. ledna 2021 16:40 / Pixabay
 0   0
Mnoho lidí zastává názor, že semišové boty jsou vhodné jen do pěkného počasí. Pokud chcete, aby vypadaly stále dobře, v zimě je raději schovejte do skříně. Není to tak úplně pravda. Stačí znát pár triků, jak o semišové boty správně pečovat, a můžete v nich vyrazit, kdykoliv se vám zachce.

Boty jsou neustále v kontaktu s chodníkem, který zrovna neoplývá čistotou. Občas můžete mít pocit, že vaše boty jsou lapačem prachu, špíny a veškerých nečistot, okolo kterých venku jen projdete. Všudepřítomná vlhkost tomu všemu také moc nepřidá a vaše boty po jedné cestě do práce vypadají opravdu nevzhledně. Co tedy s tím?

Pravidelná péče je základ

Pokud jste si koupili semišové boty, tedy boty s broušenou kůží s jemnějším či hrubším vlasem, musíte dopředu počítat s tím, že budou potřebovat víc péče než boty s hladkou kůží, které zbavíte nečistot vlhkým hadrem.

Jestli už jste si zvykli při nákupu bot odmítat typickou nabídku: „A chcete k tomu impregnaci?“, tak tu k semišovým botám rozhodně pořiďte. Nejenže odpuzuje vlhkost, ale ochrání vaši obuv i před prachem a nečistotami. Nějaké nečistoty na botách stejně ulpí, ale pokud jsou boty impregnované, budou se následně mnohem lépe čistit.

Nevýhodou je, že se impregnace po čase z bot vytratí a vy ji musíte aplikovat znovu. Při nákupu impregnace rozhodně nešetřete. Raději kupte impregnaci vhodnou přímo na semišové boty než univerzální a klidně si trochu připlaťte. Vždyť ani semišové boty nebyly zadarmo a pokud na ně budete aplikovat impregnaci, která nestojí za nic, nečekejte, že vašim botám jakkoliv prospěje.

Jak semiš čistit

Prevence je velmi důležitá, ale nikdy nepředejdete tomu, že by vaše boty vydržely čisté celý podzim, aniž by bylo potřeba je jedinkrát vyčistit. Při čištění bot se můžete rozhodnout, zda je čistit na sucho, nebo na mokro. V obou případech je však nutné nejprve zbavit obuv hrubých nečistot, čehož docílíte hrubším čisticím kartáčkem.

Suché čištění

Poté, co z vašich oblíbených bot odstraníte hrubé nečistoty, můžete použít buď speciální gumu, nebo krepový, případně mosazný (nikdy ne plastový!) kartáček. Záleží také na druhu znečištění. Guma na sebe nečistoty nabalí a vy je pak jen odrolíte, ovšem působí mírně abrazivně. Kartáček vlákna kůže krásně pročeše a zajistí semiši hloubku.

Mokré čištění

Suché čištění je většinou dostačující, ale občas se zkrátka mokrému čištění nevyhnete. Před ním ale rovněž zbavte obuv hrubších nečistot. Pro čištění mokrou cestou je nejlepší instantní čisticí pěna, nebo speciální šampon. Před aplikací jedné z variant je potřeba boty lehce navlhčit houbičkou a poté nanést pěnu ze spreje, nebo rozmíchaný šampon. Jak šampon, tak pěnu nechte důkladně zaschnout a poté vykartáčujte. Po čištění obuv znovu naimpregnujte.

Nikdy semišky neperte!

Chcete-li si ulehčit práci a rozhodnete se boty vhodit do pračky, jako to možná děláte s letní plátěnou obuví, čeká vaši obuv nejspíš zkáza. Můžete tak vyprat staré onošené boty, které už máte stejně jen na zahradu, ale rozhodně ne nové, nebo stále nošené boty. Psali jsme také: Čím nahradit impregnaci na boty. Některé domácí zázraky skvěle fungují

Fotogalerie
Klára Sanders | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu