Houpací křeslo nepotěší jen babičku. Skvěle zapadne i do moderního bytu
Dokonce i vědci tvrdí, že houpání má na člověka uklidňující vliv. Prý zlepšuje motoriku, vnímání a v konečném důsledku i inteligenci. Při houpání dochází k okysličení mozku a lepšímu prokrvení. To vede ke zvýšení tělesné teploty a aktivaci příjemných pocitů v limbickém systému. Podle toho, jaké pohyby zvolíte, může docházet k celkovému zklidnění (při houpání na stranu) nebo povzbuzení mysli (houpání vpřed/vzad).
První houpací křesla se objevila v průběhu 18. století. Dle některých zdrojů byl jejich otcem Benjamin Franklin, americký státník a vědec, mezi jehož slavnější vynálezy patří třeba bleskosvod. Podle jiných pramenů zase houpací křeslo pochází z Anglie, kde se již na počátku 18. století objevovaly pokusy nasadit židlím na spodní části nohou ohýbané desky. První opravdová houpací křesla vznikala však o něco později ve Švédsku, a to pod názvem gungstols.
I houpací křeslo se mění v čase
Dříve byla houpací křesla poměrně robustní a bylo třeba jim najít dostatek prostoru. Nešlo tedy o nábytek, který byste si bez problémů dali třeba do garsonky. To moderní houpací křesla už tak prostorově náročná nejsou. Působí lehce a moderně. Praktické houpací křeslo tak můžete mít i v malém bytě.
Existuje mnoho typů
Kdo chce zavzpomínat na staré dobré časy a má dostatečně velký pokoj, může si samozřejmě pořídit třeba klasické houpací křeslo z ohýbaného dřeva. K dostání jsou však i minimalistická celodřevěná nebo celokovová křesílka, vybrat si můžete s čalouněným nebo plastovým sedátkem. Typů existuje tolik, že by bylo s podivem, kdyby si někdo nevybral podle svého gusta. Trend moderní doby je ale jasý. Kromě klasických rozložitých kousků sázejí designéři na úspornější konstrukci a jednodušší a nadčasový design.
Zrelaxujete a ulevíte zádům
Houpací křeslo si můžete dát prakticky do jakékoliv místnosti. Všude najde uplatnění. Dokonce i v pracovně. Podle odborníků na zdravé sezení mají houpací křesla blahodárné účinky na záda.
Jejich sklon a dokonalá opora zad při pohupování vede k maximální úlevě páteře. V obýváku nebo ložnici zase můžete díky houpacímu křeslu krásně zrelaxovat po náročném dni.
A i v dětských pokojích mají houpací křesla své místo. Pokud máte malé miminko, pomůže vám houpací křeslo lépe zvládnout bezesnou noc. Malým dětem totiž houpání připomíná dobu, kdy se jemně pohupovaly v bezpečném lůně matčina břicha a daleko snadněji se tak uklidní. Ale i odrostlejší děti houpací křesla milují, pořídit jim je můžete v dětské velikosti. O nafukovacím nábytku, který se hodí i do malého bytu, jsme psali zde.