|  HOBBY
pá 14. června, svátek má Roland, zítra Vít
Dům
Alespoň jednou ročně si ložnice zaslouží důkladný úklid 

Nezapomeňte na předvánoční úklid ložnice. Bude se vám v ní lépe spát

20. prosince 2020 09:57 / Depositphotos
 0   0
Předvánočnímu úklidu se většina lidí nevyhne. Každý chce mít před Štědrým dnem čistou domácnost.

Mnozí se v rámci předvánočního úklidu zaměřují na kuchyň, obývák a koupelnu s toaletou, o něco méně pak na pokoje, které "nejdou tolik vidět", například na ložnici. Přitom i tato místnost si alespoň jednou v roce zaslouží pořádně vygruntovat. Co byste při takovém čistotném zásahu v ložnici neměli rozhodně opomenout? Máme pro vás několik cenných rad.

Skříň

Udělejte si důkladný pořádek ve skříni. Držte se pravidla "jednoho roku". Svršky, které jste na sebe neoblékli celý rok, s největší pravděpodobností už nevyužijete a zbytečně vám zabírají prostor ve skříni. Odkládejte je do krabice a tu pak vyprázdněte do kontejneru na textil anebo zavezte do charitativních spolků. Navíc je nyní nejpříhodnější a nejchladnější období v roce, kdy vaši dobročinnost lidé v nouzi maximálně ocení.

Z polic setřete prach a nechte skříň na chvíli vyvětrat. Vraťte zbylé oblečení zpět do skříně a vložte mezi ně například levandulový voňavý sáček. Vaše šaty tak zůstanou krásně voňavé i dlouho po vyprání.

Koberec

Zašedlá vlákna koberce lehce odstraníte vyklepáváním. Tento úkon provádějte vždy z rubu koberce, abyste neponičili vlákna a koberec neabsorboval ještě více prachu do sebe.

Koberec jste vyklepali, ale přesto zůstala vlákna matná a nehezká? V tom případě si musíte dát více práce a koberec vyčistit. Při tomhle kroku buďte nanejvýš opatrní! Je nutné, abyste věděli, z jakého materiálu koberec je.

Například vlněným kobercům čištěním vodou uškodíte. Voda poničí vlákna a vlhko prosákne do spodní části, kde se vytvoří ideální prostředí pro zrod plísně. Pozor si dávejte také na používanou chemii. Přečtete si štítek nebo se informujte přímo u výrobce.

Závěsy

Záclony a závěsy sundejte a vyperte. Vytáhněte je z pračky a rovnou pověste zpět ještě vlhké na očištěnou a prachu zbavenou garnýž. Provoníte tak krásně celou ložnici. Pozor! Mohutné a těžké závěsy dejte uschnout bokem, mohly by vám svou tíhou shodit záclonovou tyč.

Rámy

Lidé mají často tendenci zapomínat na obrazové rámy. Na nich se taky usazuje velké množství prachu a je nezbytné, abyste prach jednou za čas opatrně setřeli vlhkým hadříkem.

Matrace

Na údržbě matrace si dejte opravdu záležet. Ideální frekvence ošetření je jednou za tři měsíce, ovšem mnoho lidí tento úkon provádí jednou za rok.

Matraci vysajte z obou stran. Budete jistě překvapeni, jak silnou vrstvu prachu a jiné nečistoty z matrace odstraníte. Vymáchejte čistou hadérku v teplé vodě, pořádně vyždímejte a otřete matraci opět z obou stran.

Následně vyjměte matraci z rámu postele a postavte do vertikální polohy na místo, kde je přístup čerstvého vzduchu a vyvětrejte. Zatímco se matrace větrá, očistěte rám postele i rošt a nechte důkladně uschnout. O tom, jak provonět ložnici a kterým vůním se raději vyhnout, jsme psali zde.

Fotogalerie
Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu