|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Obliba ekologických potravinových sáčků roste  

Ekologické potravinové sáčky nemusejí sloužit jen na jídlo a jejich údržba je snadná

22. března 2020 11:16 / Internet
 3   0
V posledních letech se slovo ekologie skloňuje ve všech pádech a proniká takřka do každé domácnosti. Kromě toho, že lidé čím dál více třídí odpad, velký boom zažívá také bezobalový prodej. V domácnostech se tak čím dál častěji objevují látkové nákupní tašky a také potravinové sáčky. Ty ovšem zdaleka nemusejí sloužit jen na jídlo.

Stále více Čechů smýšlí ekologicky a projevuje se to v mnoha sférách. Lidé shánějí ekologicky šetrné oblečení, boty i nábytek. A právě z úcty k přírodě se mnohé rodiny rozhodly nahradit neekologické igelitky a mikrotenové sáčky látkovými nákupními taškami a potravinovými sáčky.


Podle OSN se na světě ročně spotřebuje zhruba pět bilionů plastových tašek. Než se v přírodě rozloží klasická igelitová taška, trvá to 25 let. I z toho důvodu se stále více zemí uchyluje k jejich zákazu. V Česku platí zákaz rozdávání igelitových tašek zdarma k nákupu od roku 2018.

Mikroten se rozkládá stovky let

Na mikrotenové sáčky, které se v přírodě rozkládají i stovky let, se však zákaz prozatím nevztahuje. Češi si tak do svých látkových tašek stále vkládají ovoce, zeleninu nebo pečivo v mikrotenu. I pro něj ale existuje ekologická alternativa, a to potravinový sáček.

Potravinový sáček lze vyrobit i koupit

Ti zručnější si zejména potravinové sáčky dokáží vyrobit sami, kdo ale žádnou extra zručností neoplývá, může si jej jednoduše koupit. Češi si při nákupu potravinových sáčků dávají pozor, zda byly vyrobeny férovou cestou, zároveň věnují pozornost tomu, z jakého materiálu jsou zhotoveny.

Umělé vlákno a ekologie

Pokud zjistíte, že potravinový sáček je vyrobený z umělého vlákna, nemusí to ještě nutně znamenat ekologickou katastrofu. Umělé vlákno totiž nemusí být vždy jen nositelem negativ, protože výroba vlákna je mnohem rychlejší než výroba vlákna přírodního, takže spotřebuje menší množství energie, lze ho recyklovat a má dlouhou životnost.

Viskózu lze kompostovat

K výrobě potravinových sáčků se často používá netkaná textilie, která je velmi rychlá na výrobu. Jedná se o vysoce hygienický materiál, má dlouhou životnost a lze ho recyklovat. K dostání jsou také potravinové sáčky z viskózy, která je plně kompostovatelná. Potravinové sáčky pak lze pořídit i z certifikované biobavlny, která má jemnou mřížkovou strukturu. Ať už si pořídíte sáček z jakéhokoliv materiálu, neměl by mu chybět atest pro styk s potravinou.

Multifunkční pomocník

Potravinové sáčky – jak už jejich název napovídá – používají lidé nejčastěji při nákupu zeleniny, ovoce nebo pečiva. Stávají se ale i ideálním pomocníkem například na cesty. Potravinové sáčky mohou totiž posloužit i jako hygienické taštičky, jako organizéry do kufrů a tašek, jako obaly na špinavé prádlo, s oblibou je používají maminky na potřeby pro miminka nebo drobné hračky, stávají se i součástí kabelek jako další kapsa na drobnosti.

Snadná údržba

Výhodou sáčků je, že je do nich vidět, jsou prodyšné, pratelné a nemusejí se žehlit, jejich údržba je tak velmi snadná a životnost několikaletá. Právě díky možnosti sáčky vyprat do nich na dovolených lidé ukládají například špinavé ponožky, které následně vyperou jednoduše i se sáčkem. Psali jsme také: Pár maličkostí stačí k tomu, aby se vám doma lépe dařilo udržovat pořádek.

Fotogalerie
Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu