|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Vždy platí, že zóny na spaní a tvoření by měly být od sebe oddělené 

Spaní jen na matraci nebo police ve výšce očí. Takové jsou zásady pro dětský pokoj podle Montessori

08. března 2020 08:35 / Internet
 0   0
Radost z objevování, samostatnost, tvořivost. Především k těmto vlastnostem se snaží vést už nejmenší děti pedagogové prostřednictvím metody Montessori. Zaujala vás tato škola a rádi byste zařídili dětem pokojíček v podobném duchu? Zjistěte, co by v něm nemělo chybět.

První roky jsou pro vývoj dítěte nejdůležitější. Podstatnou roli hraje prostředí i stimuly, které dětem nabídneme. Hlavní princip tkví v tom, vyjít vstříc jejich touze objejovat, být samostatný a přizpůsobit tomu na čas také domácnost.

Každý rodič by chtěl svým dětem dopřát to nejlepší. Nabídka vybavení je široká a nijak laciná. Při vybavování dětského pokojíčku by však měla být na první místě především účelnost. Prvním bodem je uspořádání místnosti, která by měla mít oddělené zóny na spaní, hraní a oblékání. Pokojíček je lepší zařídit jednoduše, aby nebyl přeplácaný a dítě v něm mělo dostatek prostoru bez překážek.

Spaní na matraci

Řada rodičů zařizuje dětem pokojíček ještě v období, kdy mají na velkou postel dost času a přesune je tak z ložnice i s postýlkou. Lepší variantou je však podle Montessori matrace položená přímo na zemi. Dítě si může před nebo po spánku kdykoliv vylézt a hrát si bez vaší pomoci. Ohrádka jej zbytečně brzdí.

Všechny věci v dosahu

Pokud je dítě menší, máme strach, aby si v pokojíčku neublížilo. Samozřejmostí by měl být nábytek s oblými hranami, případně šikovné chrániče nábytku, které zabrání nepříjemnému zranění. Neméně důležitá je však i výška nábytku. Není praktické, abyste dítěti podávali ponožky i hračky. Vše by mělo být pokud možno v dosahu dítěte. Ve výšce očí by měly být také dekorace, jako jsou obrázky nebo poličky.

Pravidelná obměna hraček

Výběr hraček má velký vliv na rozvoj dítěte. Není nutné mít v pokojíčku jen Montessori pomůcky, které rozvíjí myšlení, klidně je doplňte běžnými hračkami, které má dítě v oblibě. Protože všechny časem zevšední, zkuste je pravidelně obměňovat. Když některé na čas schováte, budou znovu vzácné. Nejlepší je ukládat hračky do otevřených polic, kde je na ně vidět a dítě je tam může posléze uklidit.

Různé materiály

Při vybavování pokojíčku myslete i na hmatovou paměť dítěte. Pořiďte do místnosti kromě dřevěného nábytku také ovčí kůži nebo kousek chlupatého koberce, zkuste přidat i další materiály, u kterých by děti mohly zkoumat jejich povrch.

Náš tip

Nezapomeňte ani na tvořící koutek. Velmi se osvědčila tabulová stěna, kterou mohou nejmenší pokreslit křídami. Pořídit se dají i tabulové samolepky, na kterých se děti vyřádí. Někdy ale bohatě postačí malý stolík s barvičkami a dalšími pomůckami pro tvoření. Dále čtěte: Vybíráte dětem palandu? Nezapomeňte si pohlídat několik důležitých věci.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu