|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Spotřebiče
S některými závadami si hravě poradí i skutečný amatér 

Kvůli každé závadě nemusíte volat technika. Časté poruchy pračky si zvládnete opravit sami

05. března 2020 08:01 / Internet
 0   0
Pračka často dokáže potrápit v tu nejméně vhodnou chvíli. Opravář či autorizovaný servis však nemusí přijít na zavolání, a čekat dva dny, anebo dokonce týden, může být nepříjemné. Neodtéká vám voda nebo pračka přestala ždímat? Zrovna tyto závady si zvládnete hravě opravit i bez odborníka.

Nemusíte být kutilové, abyste si dokázali poradit s vlastní pračkou. Kromě mechanických závad, u kterých se bez odborné pomoci skutečně neobejdete, se totiž nejčastěji potýkáme právě s těmi, které máme sami na svědomí. Příčinou může být nedostatečná údržba, velké množství pracího prášku i přeplněný buben.

Voda neodtéká kvůli ucpanému filtru

Zanesený odtokový filtr bývá nejčastějším důvodem toho, proč pračka nevypouští vodu. Jestli spotřebič dokončil prací cyklus, ale uvnitř voda stále zůstává, nezbývá vám, než filtr vyčistit. Obvykle se nachází v pravém či levém spodním rohu pračky. Stačí odklopit kryt, filtr vyšroubovat a nejlépe pod teplou tekoucí vodou jej zbavit všech nečistot. Počítejte ale s tím, že z něj vyteče trochu vody, nezapomeňte proto položit na podlahu menší nádobku, která ji zachytí. Filtr byste měli čistit každého čtvrt roku.

Moderní pračky si žádají servis

Stejně jako odtokový filtr zvládne amatér někdy vyčistit také zadřené vypouštěcí čerpadlo. Nachází se ihned pod filtrem a stačí v něm opatrně uvolnit lopatky tak, aby se mohly volně pohybovat. Koupili jste si novější model pračky, kde se k filtru ani čerpadlu nedostanete? V takovém případě neušetříte ani korunu a budete si muset trpělivě počkat na opraváře.

Neždímá? Pak je možná přetížená

Možná se vám už stalo, že jste z pračky vytáhli prádlo, z nějž tekla voda. Znamená to, že jej pračka nevyždímala. I tady je důvod prostý. Zřejmě jste toho na ni naložili hodně nebo vložili do bubnu velké kusy. Povlečení a prostěradla se mohla do sebe zamotat a pračka si s nimi jednoduše nedokázala poradit. Nejlepším řešením je vypnout program a prádlo naskládat do bubnu po menších částech.

Mnoho prášku může spálit topné těleso

Vlastním zaviněním můžete způsobit i fakt, že pračka přestane ohřívat vodu. Poznáte to jednoduše: pračka přeruší program během cyklu, prádlo je po vyprání studené nebo jsou na něm viditelné skvrny. Jak z toho ven? Možná používáte zbytečně mnoho pracího prášku a topné těleso plave v pěně, přehřívá se a může se spálit. Zkuste začít sypat do zásobníku méně pracího prášku. Doporučené dávky výrobců jsou mnohdy zbytečně přehnané. Jestli se uvnitř pračky poškodilo topné těleso, s tím už vám pomůže skutečně jen opravář.

Náhradní díly jsou levnější na internetu

Někdy se stane, že pračka potřebuje vyměnit některou ze součástek. Málokdo si troufne na odbornou práci sám, přesto lze i tady ušetřit. Stačí si náhradní díl samostatně objednat na internetu. Na dobrém e-shopu vám i poradí, který díl zvolit. Dále čtěte: Využíváte při praní nebo pečení odložený start? Pokud ne, děláte velkou chybu.

Čím novější pračka, tím míň vydrží

Faktem je, že životnost praček postupem let klesá. Zatímco pračky vyrobené ještě před revolucí vydržely fungovat až třicet let, spotřebiče z devadesátých let už o něco méně – přes dvacet roků maximálně. Modely vyrobené v novém tisíciletí vydržely maximálně 10 až 15 let, novější se kazí už po třech letech a nedožívají se podle odborníků více než 8 let. Důvodem je často nekvalitní materiál. Jediným způsobem, jak prodloužit životnost pračky, je její kvalitní údržba.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu