|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Kuchyně
Především syrové maso představuje v kuchyni velké riziko nákazy 

Dřevěná prkénka nestačí jen oplachovat pod vodou. Nebezpečné bakterie z nich tak nezmizí

18. března 2020 12:43 / Internet
 8   0
Dřevěná prkénka patří mezi nádobí, které by oblíbená kuchyňská myčka nadobro zničila. Jenže oplachovat je saponátem pod tekoucí vodou rozhodně nestačí. Bakterie, které na nich ulpí po krájení masa a dalších potravin, na nich zůstanou. Netřeba dodávat, že právě ty bývají častým přenašečem nejrůznějších nemocí.

Kdy jste naposledy důkladně dezinfikovali veškerá kuchyňská prkénka? Nevzpomínáte si? Podle odborníků je tento proces nutný po každém použití. V opačném případě si koledujete o listerii, salmonelu nebo nebezpečnou bakterii E.coli způsobující průjem, horečku i bolesti hlavy.

Ocet je nejlepší domácí dezinfekce

Každý z nás má doma vícero prkének. Je dobré, vyčlenit si jedno prkénko na maso, další na zeleninu, uzeniny, sýry a ostatní potraviny. Největší nebezpečí totiž představuje syrové maso. Prkénko, na kterém jste maso krájeli, je důležité co nejdřív po použití důkladně vyčistit houbičkou namočenou v octě a řádně omýt teplou vodou. Praktickým pomocníkem je také rozprašovač, v němž máte předem připravený roztok vody s octem. Hodí se i na vyčištění různých ploch, kuchyňský stůl nevyjímaje. Jak je známo, ocet je skvělým dezinfekčním prostředkem, navíc cenově dostupným.

Velice laciným pomocníkem, který máte doma stále při ruce, je také sůl. Její částečky se dostanou i do těch nejmenších zářezů od nože a prkénko vyčistí hezky do hloubky. Sůl nechte ideálně nějakou dobu působit a potom prkénko klasicky umyjte teplou vodou. Saponát už není nutný, dřevu zbytečně zkracuje životnost.

Sůl dřevo vyčistí, citron provoní a vybělí

Sůl se nejčastěji používá na čištění prkének v kombinaci s citronem. Ten je totiž účinným bojovníkem proti skvrnám od potravin a také zápachu. Zejména cibule nebo česnek se umí do dřeva pořádně zažrat, že jdou cítit i několik měsíců. Stejně jako ocet nebo sůl se citronová šťáva dostane i tam, kde klasické saponáty ne. Oceníte ji i v případě dezinfekce ostatního dřevěného nádobí, jako jsou vařečky, obracečky nebo staré tloučky na maso.

Pachů vás zbaví také jedlá soda, z níž můžete připravit pastu smíchanou s vodou, případně solí. Nechte působit a omyjte nádobí pod teplou vodou. Skvělým dezinfekčním prostředkem je rovněž peroxid vodíku, který má většina z nás v domácí lékárničce. Rozhodně se naopak vyhněte nejrůznějším leštěnkám na nábytek, které by vůbec neměly přijít do styku s potravinami! Pokud chcete dřevěnému nádobí dopřát delší životnost, nezapomeňte jej pravidelně olejovat. Dále čtěte: Prášek, nebo tablety aneb jak zvolit správný prostředek do myčky.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu