|  BYDLENÍ
ne 24. října, svátek má Nina, zítra Beáta
Koupelna
Obliny dokážou ušetřit v prostoru několik centimetrů 

Nejlepší volba do minikoupelny aneb jak vybrat sprchový kout, který zabere nejméně místa

06. února 2020 08:55 / Internet
 5   0
Vybavit malou koupelnu může dát pořádně zabrat. Vybíráte sprchový kout a sledujete veskrze rozměry? Pozor, zaměřte se i na tvar a otevírání dveří. I to hraje totiž při úspoře místa poměrně velkou roli.

V případě malé koupelny řešíme opravdu každý centimetr. Pokud si nemůžeme dovolit vanu se zástěnou, rozměry sprchových koutů bývají to první, co nás v nabídce koupelnových studií zajímá. Jenže nejde jenom o ně. Skutečnost, zda si v koupelně dopřejeme o kousíček prostoru navíc, ovlivní do velké míry i volba tvaru. Nejčastěji jsou k vidění sprchové kouty kulaté a hranaté. Oba jsou k dostání v nejrůznějším designu, ale jen obliny dokážou ušetřit v koupelně místo.

Půlkulatý nebo asymetrický

Sprchové kouty půlkulatého tvaru pochopitelně nenabízejí takový komfort jako kouty obdélníkové. Čím víc místa ušetříme v koupelně, tím méně jej máme na sprchování. Na rozdíl do hranatého sprchového koutu se do kulatého nevlezou dva, o něco horší je v něm také manipulace s malými dětmi. Jestli vás prostor tolik nelimituje, lepší volbou je bez ohledu na vkus určitě tvar obdélník. Kompromisem pak mohou být kouty asymetrické, které jsou do malých koupelen jako dělané.

Posuvné nebo skládací dveře

Pozornost věnujte i typu otevírání dveří. Platí, že nejméně místa zaberou dveře posuvné, nijak totiž nezasahují do místnosti. Při jejich výběru ovšem dejte pozor na kvalitu mechanismu a velikost koleček. Větší se tolik nezanáší nečistotami a spíše garantují, že se dveře nezačnou brzy křížit. Do úzké koupelny se hodí také zalamovací dveře. Jsou vhodné pro ty, kdo nemají před sprchovým koutem dostatek místa.

Systém walk-in bez dveří

Nejvíce místa naopak zaberou dveře otočné, s čímž je nutné počítat už při plánování koupelny. Ať už se rozhodnete pro dveře na pantech nebo čepu, vždy si pohlídejte, aby byly kvalitní – nejlépe z kovu, který má dlouhou životnost. A nakonec obejít se můžete i bez dveří. Sprchové kouty walk-in nemají žádné otevírání. Vodu odvádějí z bezbariérového prostoru odtokové žlaby instalované v dlažbě. Dále čtěte: Barva roku v koupelně. Odstíny modré v ní letos nemohou chybět.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu