|  BYDLENÍ
ne 24. října, svátek má Nina, zítra Beáta
Tipy a inspirace
Domácí tablety do myčky vás vyjdou v důsledku na pár korun 

Nemusíte kupovat tablety do myčky, vyrobte si vlastní. Jsou levné, účinné a ekologické

26. ledna 2020 17:49 / Internet
 11   1
Myčka na nádobí je v domácnosti skvělým pomocníkem. Kupovat do ní pravidelně prášek nebo tablety však pořádně leze do peněz. Chcete ušetřit? Zkuste si vyrobit své vlastní. Nádobí bude stejně čisté jako z reklamy.

Majitelé myček na nádobí sahají v drogerii nejčastěji po tabletách. Nejenže vyjdou na několik stovek korun, ale obsahují navíc chemické příměsi, což není šetrné vůči životnímu prostředí, ani našemu zdraví. Nahradit je ekologickou variantou přitom nemusí být dražší, ba naopak. Vyrobit si vlastní mycí prostředek je navíc tak jednoduché, že to zvládne naprosto každý.

Stačí čtyři ingredience

Potřebovat budete čtyři základní ingredience: kuchyňskou sůl, sodu na praní, jedlou sodu a kyselinu citronovou. Každá z nich má při mytí nádobí svůj význam. Zatímco sůl čistí myčku, odstraňuje nečistoty a předchází vápenatým usazeninám, soda na praní nebo uhličitan sodný dezinfikuje vodu, odstraňuje skvrny a rozpouští tuky. Jedlá soda má stejně výborné čisticí účinky, odstraňuje připáleniny a neutralizuje pachy. Kyselina citronová bojuje proti vodnímu kameni, je antibakteriální a dezinfikuje, odstraňuje odolnou špínu i rez.

Postup je jednoduchý

Domácí prášek do myčky vyrobíte docela snadno, když smícháte po jednom dílu soli a kyseliny citronové a po dvou dílech jedlé sody a sody na praní. Dobře promícháte a nasypete do uzavíratelné nádoby, kterou uložíte na suché místo. Při každém mytí přidáte do zásobníku dvě lžičky prášku, k nimž je možné přidat dvě kapky mycího prostředku na nádobí. Nezapomeňte na leštidlo, místo drahých přípravků však zvolte raději koncentrát kyseliny citronové nebo ocet. Ten rovnou myčku na nádobí kompletně vyčistí.

Domácí tablety jsou za babku

Preferujete-li místo prášku raději tablety, připravte si ještě silikonovou formu na led. Ke vzniklému prášku přidejte několik kapek vody, aby vznikla hmota, kterou snadnou natlačíte do otvorů. Po zaschnutí kostky vyklepněte a uložte do vzduchotěsné nádoby.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu