Nedejte roztočům šanci. Perte osušky, ručníky i prádlo tak, abyste alergeny v domácnosti eliminovali
Ložní prádlo, deky, kuchyňské utěrky i ručníky patří mezi tkaniny, které používáme denně. Právě na nich se zachytává nejvíc prachu, špíny, ale i našeho potu, kožního mazu i uschlých šupinek kůže. A to je ideální živná půda pro roztoče. Jak často prát nejvíce používané textilie, abyste alergeny v domácnosti eliminovali?
Ručníky a osušky
V řadě domácností bývá zvykem měnit koupelnové tkaniny pravidelně jednou týdně. Odborníci ale radí zvýšit interval na dvakrát týdně. Ve vlhkém prostředí se totiž množí bakterie ještě rychleji. Myslete na to hlavně tehdy, je-li někdo z členů rodiny nemocný. Osušky a ručníky perte vždy minimálně na 60 stupňů Celsia. Nezapomínejte ani na koupelnové předložky!
Prostěradla a povlečení
Převlékáte ložní prádlo pravidelně jednou měsíčně a myslíte si, jak jste čistotní? Přestože patříte v našich kotlinách k většině, podle odborníků to zdaleka nestačí. Jejich rada zní měnit prádlo co týden, a to právě kvůli velkému množství roztočů v něm usídlených. Pokud vám to připadá nereálné, zkuste kompromis co čtrnáct dní nebo tři týdny. A hlavně řádně větrejte.
Polštáře a peřiny
Pravým rájem pro prach i alergeny jsou také polštáře a peřiny. To, že jsou schované pod ložním prádlem, nic nemění na skutečnosti, že potřebují pravidelně do pračky také – nejlépe čtyřikrát do roka. Jak je šetrně vyprat, zjistíte zde. Při té příležitosti rovnou vyčistěte svou matraci, na níž ulpívá také hodně nečistot. Prodloužíte jí tím životnost.
Kuchyňské utěrky
Málokdo je používá pouze na čisté mokré nádobí. Utěrky slouží obvykle ke všemu – utření pracovní desky, rozlitého čaje i našich rukou během přípravy jídla. Ptáte se, jak často je prát? Odborníci by vám řekli, že po každém použití, což je pro většinu z nás nereálná představa. Zkuste si spíš navyknout, umýt si před každým použitím utěrky ruce, nebo si utěrky rozdělit podle typu použití. Pak vám vydrží v kuchyni den, dva i více. V každém případě ale pak chtějí vyvařit.