|  BYDLENÍ
ne 24. října, svátek má Nina, zítra Beáta
Interier
Důkladně zvažte skutečnost, jak často plánujete pohovku roztahovat 

Z rozkládací pohovky nemusí bolet záda. Víme, na co si dát pozor při jejím výběru

30. ledna 2020 14:27 / Internet
 0   0
Máte malý byt a jste nuceni spát v obýváku? Často u sebe necháváte přespávat hosty? Rozkládací pohovka je ideálním řešením. I při její koupi však můžete šlápnout vedle. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat.

Multifunkční nábytek slaví návrat ve velkém. Řada lidí přišla na to, že mít doma  rozkládací pohovku je nanejvýš praktická věc. Krom toho jsou rodiny, které se bez ní neobejdou. Před den plní pohovka funkci sedačky a v noci se na ní buďto partneři, anebo jiní rodinní příslušníci vyspí. Ocení ji však i vaši příležitostní hosté, kterým se na ní bude spát určitě lépe než na karimatce.

Rozdíly mezi rozkládacími pohovkami

Existuje několik typů rozkládacích pohovek, které jsou určeny pro pravidelné nebo občasné přespání. Liší se velikostí, typem rozložení, materiálem, některé z nich nabízejí i přídavné funkce. Jak vybrat takovou, která vydrží a bude se vám na ní dobře spát?

Velikost po rozložení

Délka 200 cm je pro spaní naprostým standardem. Pohovky se samozřejmě vyrábí i delší, ale jestli doma šetříte s místem, tato velikost bohatě postačí. Pokud chcete, aby se na sedačce pohodlně vyspali dva lidé, pak si pohlídejte, aby byla po rozložení široká alespoň 160 cm, tedy stejně jako řada manželských lůžek. Kdo touží po větším komfortu, může si dopřát 180 cm.

Podle typu rozkládání

Čím častěji plánujete pohovku rozkládat, tím by měl být mechanismus jednodušší. Manipulaci by měla zvládnout i samotná žena zcela bez potíží. Je dobré vyzkoušet si rozkládání pohovky přímo na prodejně. Existuje několik možností, jak sedačku roztáhnout.

  • Jestli plánujete na pohovce denně nocovat, vyplatí se investovat do systému s celistvou matrací. Protože je zcela bez předělů, zajistí vám během spánku patřičný komfort. Během dne se navíc neopotřebovává, je totiž schovaná uvnitř sedačky. Manipulace s ní bývá jednoduchá a často ji lze vytáhnout jediným pohybem.
  • Jistý komfort zajistí i systém se dvěma ukrytými matracemi. Spíte tak v podstatě na té části sedačky, která je během dne vespodu. Výhodou je, že oba partneři mohou vstávat na svou stranu postele, případně si k ní postavit odkládací stolek.
  • Sytém click clack je nejrychlejší, co se rozložení týče. Stačí dva pohyby a během několika sekund je ze sedačky postel. Matrace ale nebývá tak kvalitní, část lůžka totiž tvoří prostor určený k sezení. Počítejte navíc s předěly. Tato pohovka není určena pro každodenní spaní.
  • Další možností je zakoupit pohovku s lenoškou, kdy druhé lůžko jednoduše dorovnáte vytažením skryté části matrace. Ani tato sedačka ale nebývá na pravidelné spaní příliš vhodná, právě kvůli předělům a totožnému prostoru na sezení a spaní zároveň.

Materiál a údržba

Kůže, ekokůže, mikroplyš i alcantara. Je na vás, jakému materiálu dáte přednost. Mějte však na paměti, že každý je jinak náročný na údržbu. Bezesporu nejpraktičtější jsou omyvatelné potahy, a to především tam, kde žijí rodiny s dětmi.  

Bonusy jednotlivých pohovek

Jestli doma bojujete s prostorem, jistě oceníte úložný prostor uvnitř pohovky. Můžete do něj naskládat lůžkoviny, oblečení nebo cokoliv jiného. Některé modely nabízejí také opěrky hlavy, odkládací prostory na drobnosti nebo zajímavě tvarované područky, jež pomohou opticky rozdělit různé části místnosti. Dále čtěte: Postel s nebesy není jen pro romantiky. Pomáhá řešit i problémy s nespavostí.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu