|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Sedací soupravy by se měly odborně čistit jednou až dvakrát ročně 

Vyrobte si domácí čističe na fleky. Starší sedačka či křeslo díky nim krásně prokouknou

05. května 2019 16:58 / Shutterstock
 0   0
Už se na vaši špinavou sedačku nemůžete ani podívat? Poradíme vám, co dělat, když se chcete do čištění pustit vlastními silami a jaké přípravky použít, aby znovu zářila čistotou.

Umývat okna, vyčistit koberce a čalounění na sedačce. To vše za vás klidně zvládne úklidová firma, ale vaše peněženka tím zhubne o pár stovek. Pokud se do čištění vrhnete sami, poradíme vám pár triků, díky nimž budete mít vaši pohovku zase jako novou.

Jak často čistit?

Sedací soupravy by se měly důkladně čistit jednou až dvakrát ročně. V případě alergiků a astmatiků, jimž dělají problémy prach, plísně a roztoči, nebo v bytech, kde jsou malé děti či domácí mazlíčci, by měla být frekvence častější

Nezapomeňte na prach

Je jedno, jestli bydlíte v domku nebo paneláku. Prach je prostě všude. Usazuje se na nábytku, ale i na potahu sedačky. A na to drtivá většina hospodyněk často zapomíná. Proto je dobré čas od času sedačku vykartáčovat jemným kartáčkem a přetřít ji lehce navlhčeným hadrem.

Kožená sedačka

Kožené sedačky a nábytek z umělé kůže ošetřujte podle typu materiálu. Jinak se pečuje o semiš či syntetiku. Kůži lze běžně otírat vlhkým hadříkem potřeným mýdlem s lanolinem a ošetřovat ji pečujícím prostředkem, aby zůstala vláčná. 

Mastné fleky

Na pohovce se objevuje nejenom prach, ale také skvrny od zbytků jídla nebo pití. Na olejové a jiné druhy mastných skvrn se skvěle osvědčil čerstvý citron. Použít jej můžete na mastné fleky, ale i na skvrny od barev, piva, případně vajec. Stejně dobře by si se skvrnami měl poradit i ocet. Na mastné skvrny platí i čistý alkohol. 

Fleky od vína

Citron i ocet můžete použít i v případě, že vám na čalounění skončila skvrna od červeného vína. Pokud je flek čerstvý, místo co nejrychleji vysušte papírovými utěrkami nebo kapesníčky a polijte ho sodovkou nebo perlivou vodou či minerálkou. Bublinky dokáží uvolnit špínu vsáknutou do vláken. Po chvilce místo opět vysušte. 

Káva, čokoláda nebo kečup

Pokud vám vaše dítko umatlalo pohovku čokoládou, kakaem nebo na ni skončil kečup či káva, zasáhněte co nejdříve. Nepoužívejte však na odstranění teplou vodu. Naopak pouze a jen studenou, v níž můžete rozmíchat trochu pracího prášku nebo přípravku na koberec. Na starší skvrny od kávy nebo horké čokolády zase platí glycerin. Ten se dá použít i v případě mytí oken.

Oživte barvu sedací soupravy

Jestliže vaše sedačka už ztratila to nejlepší ze své zářivé a syté původní barvy, zkuste na to jít po "babičkovsku" a vyrobte si domácí přípravek na její oživení. Nasypejte 13 g mýdlových vloček do hrnce a zalijte je 250 ml destilované vody. Za stálého míchání zahřívejte, dokud se vločky nerozpustí. Odstavte hrnec a nechte roztok vychladnout. Pak přidejte 50 ml glycerínu, 50 ml vysokoprocentního čistého konzumního lihu a důkladně vše promíchejte. Nalijte do skleněné lahve a dobře uzavřete. Před každým použitím smíchejte jednu lžíci přípravku v čisté vodě a důkladně našlehejte až do pěny. Směs nanášejte jemně houbičkou na pohovku a nechejte uschnout. Dále čtěte: Jak pečovat o podlahu, aby vydržela hezká? Každá podlahová krytina potřebuje jinou údržbu).

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu