|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Nadstavba mnohdy geniálně vyřeší problémy s prostorem 

Nadstavba může být vhodným řešením při nedostatku místa

28. dubna 2019 15:24 / Archiv
 0   0
Najít prostor pro vysněné bydlení je stále složitější. Lukrativní parcely jsou obvykle obsazeny, případně se prodávají za vysoké částky. K vyřešení bytové otázky přitom nepotřebujete mnoho metrů – stačí stavět do výšky.

Nadstavba mnohdy geniálně vyřeší problémy s prostorem – u staršího domu získáte díky nástavbě nejen nové prostory, ale také ozdravíte střechu. U nových domů si díky nadstavbě ušetříte zahradu od případného zastavování.

Čas letí rychle

V ideálním případě myslete na budoucnost již při stavbě jakéhokoli domu. Při nedostatku financí můžete v první fázi postavit pouze jedno nadzemní podlaží, jehož střechu necháte zapracovat do stavu, na který snadno naváže další patro.

Nadstavba se ale hodí i na starší nemovitosti, u kterých nejenže rozšíříte obytnou plochu, ale také splníte požadavek na rekonstrukci střechy.

U nadstaveb na starší dům musíte zvážit, zda nové části přiznáte a třeba i zdůrazníte, nebo zda se budete snažit je zamaskovat a nechat splynout s původním objektem. Ve většině případů je ale vhodnější nadstavbu podtrhnout a nestydět se za ni.

Stavební povolení

Při nadstavbě do výšky musíte zvážit nejen nosnost základů původního objektu, ale také stavební povolení. Výška domu (hřebene střechy) je obvykle přísně regulována stavebním úřadem. V některých případech si stavebník vystačí s obytným podkrovím, ale většinou se kvůli nízké nadezdívce a šikminám střechy nedostane na potřebnou minimální podchozí výšku, takže se nevyhne zvýšení nadezdívky. Pokud úřad nadstavbu povolí, je třeba obrátit se na statika, který odborně posoudí všechny konstrukce. Velmi vhodnou variantou jsou lehké nadstavby s lehkou konstrukcí, která je kvalitní, ale příliš nezatíží stávající budovu.

Výhody dřevěné nadstavby

Odborníci doporučují využít lehkou dřevěnou konstrukci nejen pro její lehkost (a tedy mírnou zátěž stávající základů), ale také pro snadnou práci s materiálem ve výšce. Příznivá je i rychlost realizace (někdy stavebníkům postačí sotva několik týdnů) a jednodušší dosažení nízkoenergetických parametrů. Při správném postupu je dokonce možné realizovat nástavbu za plného provozu ve spodních částech obydleného domu. V neposlední řadě je nespornou výhodou dobře postavené nadstavby také zlepšení celkového designu budovy.

Možné nevýhody

Pokud jsou vyšší patra domu součástí novostavby, příliš se zkazit nedá. Je ale vhodné zvážit, jaký materiál zvolit na podlahy v patře. Kročejový hluk může život značně znepříjemnit. Zda budete mít doma klid, závisí mimo jiné také na skladbě podlahy, zejména zvolené podlahové krytině. Například laminátová plovoucí podlaha je v patře nepraktická, protože je hlučná a pod nohama klape za všech okolností. Možnou alternativou je kvalitní linoleum, které kromě příznivých akustickoizolačních vlastností také dobře vypadá. Dobrá stavební firma vám ale vždy doporučí správné materiály a zajistí, abyste byli se stavbou maximálně spokojeni. (Dále čtěte: Potřebujete dodat vašemu domovu energii? Vsaďte na sílu kamenů).

Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu