Světelný smog škodí zdraví. Při pořizování světla bychom se měli držet několika zásad
Nekonečná tma a obloha posetá hvězdami. Takové byly noci pro naše předky. V současné době se takový pohled většině lidí na světě nikdy nepodaří spatřit. Tma, která nás všechny v nocích obklopuje, je ve skutečnosti pouhou hrou na skutečnou přírodní tmu. V Česku se už vůbec nevyskytuje a podobně je na tom velká část světa. Obyvatelé vyspělých zemí jsou v 99 % vystavováni nežádoucímu světlu, které škodí lidské psychice, zvířatům i rostlinám.
Světlo ovlivňuje naše zdraví
Problematika světelného smogu není důležitá jen v estetické rovině. Daleko závažnější roli na lidské zdraví hraje nadbytečné světlo, a to především na rozvoj takzvaných civilizačních chorob. Neefektivní hospodaření se světlem z venkovního osvětlení, nevhodné osvětlení domácnosti, či špatné nastavení jasu displeje vede k poruchám spánku, depresím a hormonálním problémům.
Organismus je od pradávna nastaven na rytmus den/noc, tedy světlo/tma. Takové přizpůsobení má pro tělo očistnou funkci, za kterou stojí hormon melatonin. Ten se tvoří výhradně za tmy a ve spánku. Jeho nedostatek může v těch nejhorších případech vést k problémům se srdcem, cukrovce nebo k obezitě.
Obtíže způsobené nadbytečným osvětlením se dotýkají i zvířat, která se podle světla orientují při hledání potravy, nebo jsou na tomto přirozeném cyklu jinak závislá. Například netopýrům se v hustěji obydlených oblastech zkracuje doba aktivního lovu. Zmatení jsou i zpěvní ptáci.
Sviťte jen tam, kde je to potřeba
Největší produkce nadbytečného světla připadá na špatně nainstalované městské osvětlení. Často jsou používány zbytečně silné nebo zastaralé světelné zdroje. Důležitou roli hraje i barva světla veřejného osvětlení. S tím však jedinec nic nezmůže. Naopak ve svém bytě či domě ale o nápravu usilovat lze.
Pravidlem číslo jedna by mělo být to, že člověk by měl se světlem zacházet tak, aby zbytečně neplýtval energií a svítil pouze tam, kde je potřeba.
Může se to zdát jako fádní rada, ale zkuste se podívat kolem sebe a uvidíte, kolik světla je promrháno. Buďte jiní. Když instalujete venkovní světlo, nastavte si ho tak, aby svítilo na místo, kam potřebujete. Tedy ne k sousedům, ani do nebe. Řešením je jednoduchá instalace krytu světla nebo naklonění světlometu tam, kam je třeba.
Dbejte i na barvu osvětlení. Odborníci doporučují spíše teplou barvu, takovou, která se bude podobat barvě ohně.
Teplá barva světla
I když se tomu nechce věřit, problémy se světelným smogem zastihnou většinu z nás nikoli jen venku, ale stále častěji doma. Do světelného znečištění se totiž počítá i záře z obrazovek, monitorů a displejů mobilů nebo tabletů. Když už s nimi potřebujete pracovat ještě než usnete, pak věřte, že se vyplatí vsadit na co nejmodernější zařízení. Ta totiž mají funkci nočního filtru, který omezuje modrou složku světla. Právě ona je pro lidský organismus ve večerních a v nočních hodinách nepřirozená a škodí. Organismus potom není dostatečně připravený na spánek a během usínání se oddaluje tvorba již zmiňovaného melatoninu.
Přemýšlíte-li nad tím, jaké zvolit osvětlení domácnosti i u psacího stolu, pak věřte, že odborníci doporučují, aby nedominovalo LED osvětlení, ale přirozenější teplé světlo. Minimálně v době, kdy se chystáte uložit ke spánku.
Při práci na směny
Pokud vykonáváte zaměstnání ve směnném provozu, pak ovšem od zaměstnavatele nevyžadujte na noc výše uvedené měkké světlo přibližující se odstínu ohně. Abyste v noci při směně zůstali čilí a bdělí, pro vaše správné fungování potřebujete právě světlo v modré části spektra.