Mozaika je působivá a nadčasová, mění se pouze barevné trendy a dekory. Jak s ní pracovat v interiéru?
Ve starověku, kdy vznikla, sloužila mozaika původně jako dekorativní prvek. Tento účel jí nelze upřít ani dnes. Oživí jakýkoliv prostor, malému nechá vyniknout. Jak moc je v interiéru dominantní, záleží jen na nás. Nabízí totiž neomezené možnosti. Nejčastěji bývá k vidění v koupelnách, své místo má ale také v kuchyních, na chodbách či ve společenských místnostech.
Je pravda, že pro mozaiku neplatí žádná striktní pravidla, jako jediný podklad na celou stěnu se však už tak často nepoužívá. Většinou je doplněna většími obklady, v nichž vynikne, nebo se postará o obložení problematických míst, jak už bylo řečeno. Vzhledem k tomu, že bývá nápaditým prvkem v interiéru, je dobré vhodně zvolit kombinaci barev i výsledný dekor.
Nepravá mozaika se dobře pokládá
První věc, na kterou při jejím výběru narazíte, je druh mozaiky. Průmyslově vyráběná má většinou pravidelné čtvercové dílky. Mohou být různých velikostí, ale prodávají se v celých arších – často 30 x 30 cm. Jednotlivé čtverečky se tedy rozhodně nelepí zvlášť, navíc mají mezi sebou pravidelné spáry. Jedná se o tzv. nepravou mozaiku.
Ruční je kreativní, ale dá zabrat
Naproti tomu ruční mozaika, která vzniká z nepravidelných střepů, je daleko pracnější. Jednotlivé střípky se lepí zvlášť, zato umožňují vytvářet nejrůznější vzory a obrazové náměty. Lze střídat barvy i velikosti střepů, síla by však měla být stejná, aby některé dílky nevystupovaly ze stěny. Stejně tak je třeba si pohlídat ostré hrany.
Může vypadat elegantně i hravě
Mozaika je odolná vůči vlhku, takže se často používá v zátěžových prostorách. U bazénů a zejména už ve zmíněných koupelnách. Můžete jí zvýraznit sprchový kout, výklenek nebo opticky členit místnost. Malé dílečky totiž vytvářejí dojem určité hloubky. Platí, že malé koupelně prospěje spíš drobná mozaika a také zrcadla, do větších prostor si můžete dovolit větší vzory i více odstínů. Zatímco jednobarevná mozaika vypadá elegantně, barevná může působit hravě. Zvolit lze mat, lesk, glazovaný i neglazovaný povrch.
Vybírat lze z keramiky, skla či kamene
Nejpoužívanějším typem mozaiky je keramická, která má dokonale oblé hrany – je proto příjemná na dotek. Velmi působivě ale vypadá i skleněná mozaika. Může být čirá i barevná. Mezi její výhody patří skutečnost, že je protiskluzová, mrazuvzdorná a odolná. Trendem posledních let je pak přírodní kámen, který je však pórovitý, takže nemusí vyhovovat každému a do všech prostor.
S imitací se dá ušetřit
K dostání jsou také imitace mozaiky, za které zaplatíte méně. Rozdíl mezi skutečnou a falešnou spárou však poznáte. Pokud se pro levnější produkt přece jenom rozhodnete, pak zvolte ten, který nemá podglazované spáry. Klasická spárovačka totiž už zrak ošálí. Důležité rady, pokud se chystáte položit do koupelny dlažbu, najdete zde.
Náš tip
Mozaika dokáže udělat z jakéhokoliv prostoru designový skvost. Vše je jen otázkou vkusu. Máte obavy z náročné údržby? Není třeba. Na trhu jsou dnes nejrůznější impregnace, které pokryjí mozaiku ochrannou vrstvou a zabrání tak i znečištění spár.