|  BYDLENÍ
po 16. září, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Interier
Před začátkem topné sezony nezapomeňte radiátory v celém domě ovzdušnit 

Topná sezona je za dveřmi. Jak se na ni připravit a ulevit peněžence?

13. září 2018 14:38 / Shutterstock
 0   0
Přestože se zatím na teploměrech objevují i dvacítky, začátek topné sezony na sebe nenechá dlouho čekat. Jste na ni připraveni? Řádná kontrola kotle, komínu, radiátorů i termostatu vám může ušetřit spoustu nervů a v neposlední řadě také peněz.

Teplo v interiéru ovlivňuje izolace domu, těsnost oken, velikost místností i výška stropů. Naměřené hodnoty tak mohou být v různých objektech velmi individuální. Za začátek topné sezony se však obecně považuje doba, kdy dva dny po sobě klesne teplota vzduchu pod 13 stupňů a v nejbližší době už se výrazné oteplení očekávat nedá. Není proto výjimkou, že některé roky zprovozňujeme kotle už v polovině září. A štěstí přeje připraveným.

Ať pracuje kotel bezpečně a úsporně

Dříve než začnete topit, nechte si zkontrolovat stav kotle. Povinné revize kotlů na tuhá paliva ukládá zákon od roku 2016 a je třeba je provádět každé dva roky. Případná lhostejnost se vám nemusí vyplatit. Hrozí totiž pokuta až 20 tisíc korun. Kontrola kotle je však důležitá nejen z tohoto důvodu. Díky odborníkovi získáte jistotu, že ať už starší, nebo moderní kondenzační kotel bude pracovat v zimě bezpečně a také úsporně. A rozhodně se tím zmenší pravděpodobnost, že vám vypoví službu zrovna v okamžiku, kdy bude venku deset stupňů pod nulou. Takové případy se totiž stávají v českých domácnostech rok co rok. Nutno dodat, že s kondenzačním kotlem ušetříte oproti staršímu ohřívači podle odborníků až 40 % nákladů ročně.

Kontrolou komína předejdete požáru

S kontrolou kotle souvisí i revize komínů, která se týká především těch, kteří doma topí tuhými palivy. Návštěvou kominíka předejdete nebezpečnému požáru, ke kterému může dojít, pokud v komíně zůstal nános tuhých zbytků spalin a je zanesený. Investice do kominíka se bez diskuse vyplatí. Ušetříte peníze, které byste mohli zaplatit za zničené krovy nebo střechu domu. Pozor však na pochybné řemeslníky. Kvalifikovaný kominík by se vám měl prokázat průkazem Společenstva kominíků. Krom vyčištění komínu by vás také měl informovat o stavu komína a doporučit případné opravy.

Nové radiátory sníží náklady

Stav radiátorů si prověříte hravě sami. Pokud jste přes léto zanedbávali jejich údržbu, nejdříve si je vezměte do parády s vysavačem a hadrem v ruce. Vychytávky, se kterými hravě vyčistíte špinavé radiátory v celém bytě, najdete zde. Poté zkontrolujte ventily a vadné vyměňte. Důkladně také prohlédněte místa, kde by se mohla objevit koroze, a tu ošetřete. Těsně před tím, než začnete topit, všechny radiátory v domě ovzdušněte. Jestli máte doma starší kusy, pouvažujte, zda je časem nevyměnit za nové. Už jen z toho důvodu, že jsou úspornější. Pracují totiž s nižší teplotou vody. Prozatímním řešením může být instalace reflexní fólie za radiátory, která odráží teplo do místnosti.

Ovládání? Klidně přes telefon

S úsporou energií souvisí i vhodné nastavení termostatu. Zatímco v obýváku uvítáte při příchodu z práce teplotu kolem dvacíti stupňů, v ložnici by neměla přesáhnout osmnáct. Přetápěním nejen plýtváte, ale také škodíte vlastnímu zdraví. Není pochopitelně nutné topit na plný výkon v době, kdy jsou všichni ve škole nebo v práci, jiný režim zvolíte i v noci. Moderní řídicí jednotky umožňují dokonce regulovat kotel na dálku - přes internet nebo mobilní telefon.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu