|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Tipy a inspirace
Šeřík najde využití v aromaterapii i kulinářství. 

Šeřík teď kvete všude kolem nás. Vyrobte si z něj vlastní šeříkový med nebo sirup

12. května 2022 11:02 / Pixabay
 0   0
Jaro je krásné období plné květů a romantiky. Šeříkové aleje lákají svou sladkou a něžnou vůní, kdykoliv projdete kolem. Škoda jen, že je toto období tak krátké! Jak tento voňavý keřík využít v domácnosti?

Šeřík v dávných dobách

Šeříky se pěstovaly již od starověku a hrály svou roli v mytologii. Jedna povést říká, že se Pan, bůh lesů a polí, zamiloval do nymfy jménem Syringa. Nymfa byla vyděšená, protože ji Pan pronásledoval napříč lesy. Aby unikla jeho chtivým snahám, proměnila se ve voňavý keř.

Šeřík produkuje květy, které mohou být bílé, růžové, červené, modré nebo fialové. Většina lidí si však tento keřík asociuje s fialovými květy. V symbolice bílý šeřík představuje mladistvou nevinnost a čistotu. Fialové šeříky zase představují první lásku, zatímco v jiných kontextech naznačují ochranu.

Provoňte si dům

Nejkrásnější a nejzákladnější využití šeříku najdete doma. Neužívejte si pohled na šeřík a jeho vůni pouze při procházce, natrhejte si pár stonků a dejte do vázy. Nebudete se moci nabažit té omamné vůně, kterou ucítíte doslova na každém kroku. Dobrou volbou je umístit vázu šeříku vedle postele, vůně totiž může přispět k dobrému spánku a relaxaci.

Vyrobte si vlastní šeříkový med

Šeřík a med spolu tvoří celkem harmonický pár. K výrobě vlastního medu potřebujete pouze čerstvé šeříkové květy a med dle vlastního výběru.

Postup je jednoduchý. Naplňte sklenici čerstvě natrhanými květinami s malým prostorem nahoře. Přelijte medem až nahoru a zavíčkujte. Nechte 4-6 týdnů louhovat na chladném a suchém místě. Med je skvělý na toasty, muffiny nebo cokoliv jiného, ​​co vás napadne.

Recept na šeříkový sirup

Šeříkový sirup je sladký a voňavý. Poslouží skvěle na palačinky, do likérů, limonády nebo do drinků.

Ingredience

  • 1 šálek vody
  • 1 šálek cukru
  • 1 šálek květů šeříku
  • 5-8 borůvek pro získání barvy

Postup

1. Smíchejte vodu a cukr a vařte na středním plameni na sporáku. Zahřívejte, dokud se nerozpustí. 
2. Přidejte květy šeříku a vařte zhruba 10 minut. Pokud chcete získat tmavší barvu, přidejte asi pět borůvek. 
3. Odstraňte z tepla a sceďte přes síto.
4. Směs přelijte do lahvičky a uložte do chladničky.

Magické využití

O šeříku se traduje, že má magické vlastnosti a moc. Květ šeříku symbolizuje první emoce lásky, ale má i jiné vlastnosti. Pokud šeřík vysázíte před domem, nebo jeho květy umístíte na zem, odeženete zlo a špatnou energii. Šeřík také mimo jiné podporuje jasnovidectví, věštění, mír, harmonii a kreativitu.

Aromaterapie

Šeříkový olej je hojně využívaný v aromaterapii. Má sedativní, anxiolytické a protizánětlivé vlastnosti. Esenciální olej je užitečný především pro ty, kteří se potýkají se stresem nebo úzkostí. Také dodává místnosti nádhernou vůni, má totiž antibakteriální vlastnosti, které pomáhají čistit vzduch v místnosti.

Psali jsme také: Účinné čištění, odstranění zápachu, pleťový peeling a jiné využití kávy v domácnosti

Zdroje: organicfacts.netthehomespunhydrangea.com, gardenguides.com, learnreligions.com

Fotogalerie
Pavla Krejčí | Magazín PLUS+
Témata: tipy, šeřík, vůně
Zavřít reklamu