|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Sklo dnes představuje velmi pevný materiál, který je schopný se dokonale přizpůsobit mnoha požadavkům interiéru. 

Sklo je žádaným prvkem interiéru. Využijte ho jako tvůrce prostoru

04. října 2017 11:33 / Internet
 0   0
Sklo je materiálem, který dnes při realizaci domů využívají architekti stále častěji. Zdá se vám křehké? Kdepak. Jde o pevný materiál, který se při vhodné úpravě téměř neopotřebí.

Sklo se čím dál více prosazuje mezi stavebními materiály. Najdeme ho na fasádách domů, ve velkých prosklených halách či jako materiál nahrazující příčky kanceláří a jednacích místností. Sklo se ale díky svým kvalitám stále více prosazuje i do interiérů obytných domů. Souvisí to s trendem flexibilního prostoru, pro který je ideálním stavebním materiálem, protože pomáhá vytvořit prostory, které mohou plnit vícero funkcí. Například skleněné posuvné dveře mohou přebrat funkci dělicí stěny a přitom zůstat pohyblivé.

Proč je sklo žádaným prvkem v interiéru?

• Sklo je designově čisté a nadčasové. Snadno se kombinuje s jakýmkoli materiálem nebo barvou. Ať už budete mít byt zařízený ve starožitném, moderním, nebo Provence stylu, sklo s ním vždy sladíte.
• Sklo umí řešit problémy s nedostatkem světla v interiéru, které se díky němu dostane do další místnosti.
• Dokáže pomoci s nevhodným dispozičním řešením domu nebo bytu – tedy jemně rozdělit, přepažit či spojit jednotlivé místnosti a prostory.
• Skleněný materiál může také přebrat funkci osvětlení. V kombinaci se systémem LED diodových pásek je lze rozzářit, jak co se týká čelních ploch nábytku, tak i nejrůznějších obkladových panelů na zeď.
• Sklo je velmi praktické, pokud jde o údržbu.
• Máte-li doma alergika, rozhodně oceníte, že sklo je antialergenní.
• Kalené sklo je odolné jak vůči teplu a žáru od domácích spotřebičů, krbů, topení a podobně (vydrží až 200 °C), tak i vůči vlhku v koupelně.

Druhy interiérových skel

Společně s možnostmi různých povrchových úprav tvoří sklo v rukou architektů a designérů obrovský nástroj pro tvarování interiérů. Interiérová skla můžeme podle způsobů výroby rozdělit na několik typů:

Tepelně tvrzené – kalené bezpečnostní sklo – jde buď o klasické ploché sklo, nebo sklo ornamentní. Je odolné vůči teplotním změnám, úderu, vyznačuje se větší pevností v ohybu. Při rozbití se roztříští na krychličky, které nemají ostré okraje a nejsou navzájem spojeny, předchází se tak možnostem zranění. Sklo se vyrábí tak, že se zahřeje na teplotu 600 °C a posléze je rychle zchlazeno studeným vzduchem; po tomto procesu ho už není možné – s výjimkou pískování nebo leptání – obrábět.

Vrstvené bezpečnostní sklo – skládá se ze dvou nebo více tabulí plochého skla, které jsou spojeny jednou nebo více vrstvami pružné polyvinylbuteralové fólie s vysokou pevností. Je založeno na vysoké soudržnosti střední vrstvy polyvinylbuteralové fólie a její velké přilnavosti ke sklu, čímž se zmenšuje nebezpečí zranění. Základem je použití bezpečnostního lepeného skla SGG STADIP®. Takto se dá vytvořit sklo odolné vůči prohození, průstřelu a explozi. Místo základního plochého skla lze použít také speciální skla, například protisluneční, skla bránící průhledu, tepelněizolační skla, zvukověizolační skla nebo skla protipožární. Fólie může být buď průhledná, matná nebo barevná.

Tepelně zpevněné sklo – jedná se o tepelně zpracované sklo s vysokou pevností v ohybu a odolností vůči působení vyšších teplot, které se používá zejména do těch typů zasklení, kde je vyžadována vyšší pevnost kvůli vystavení vyšším teplotám a jejich změnám. V případě rozbití skla vychází od praskliny k okrajům skla několik paprskovitých prasklin.

Dekorační sklo – funkcí dekoračního skla je propouštět světlo a zároveň zamezit možnosti bezprostředního nahlížení. Používá se pro tvorbu celoskleněných dveří, celoskleněných stěn, celoskleněných dělicích příček, pro výrobu sprchových koutů a nábytku.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu